“Yenilikten Uzak Firmalar Sektörde Tutunamaz”

YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya konut sektöründe tutunmak isteyen firmaların yeniliğe açık olmaları gerektiğini söyledi.

“Yenilikten Uzak Firmalar Sektörde Tutunamaz”
22.08.2017 - Salı

YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, inşaat sektöründe kalıcı olmak isteyen şirketlerin kendilerini çok hızlı revize etmeleri gerektiğini söyledi. 


Mimariden, farklı kat planlarına; satış ofislerinden, örnek daire ve pazarlama kurgusuna, yaşanan hızlı gelişmeler ayak uyduramayan inşaat firmaları için tehdit edici boyuta geliyor. İnşaat sektöründe ayak uyduramayan firmaların çok büyük bölümünün 10 yıl içinde faaliyetlerine son vermesi bekleniyor. Şu an 200 binlerde olan firma sayısının 6-7 binlere düşmesinin öngörüldüğünü belirten “Firmaların ayakta kalmak için kendilerini çok hızlı şekilde revize etmesi gerekiyor” dedi.


“Klasik Metotlarla Devam Eden Firmalarda Gelecek Yok”


Çankaya, ekonominin bel kemiği inşaat sektörünün, her gün gelişen ve çeşitlenen firmalarıyla büyümeye devam ettiğine dikkati çekerek:  “Geçtiğimiz yıl sektörde 20. yılımızı kutlamanın haklı gururunu yaşadık. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerle de sektörü çok sayıda yenilikle tanıştırdık. Süreci yakından takip eden bir firmayız. Eskiden konut alıcısı ağırlıklı olarak ne kadar prim elde ettiğine bakardı. Ama artık daha çok sosyal ve çevresel etkilere önem veriyor. Klasik apartman dairelerine neredeyse bakan kalmadı. Kenar semtlerde bile konut alıcısı güvenlikli, çocuk oyun alanlı, kapalı otoparklı konut projesi istiyor. Bu sosyolojik olguyu sektör temsilcilerinin çok iyi etüt etmesi gerekiyor. Sadece bu da değil, artan rekabet nedeniyle artık  pazarlama stratejilerinin iyi kurgulanması, mimari taleplerin detaylı incelenmesi gerekiyor. Geçmişteki gibi klasik metotlarla işlerine devam etmek isteyen firmaların geleceğini görmüyorum” dedi.


“Firmalar Alıcının İstekleri Doğrultusunda Çalışmalı”


YP İnşaat olarak son projeleri olan Nefis Çankaya Evleri ve Koordinat Çayyolu'nu da bu çerçevede kurguladıklarını belirten Osman Cem Çankaya, “Örneğin Koordinat projemizde biri 3 artı 1, diğeri 5 artı 1 iki örnek daire yaptık. Satış ofisinde gereken her detayı çok ince çalışmalarla hayata geçirdik. Şu an bunların geri dönüşlerini alıyoruz. Gelecekte varlığını korumak isteyen firmalar da alıcının istekleri doğrultusunda detaylara çok önem vermeli” dedi.

Fırsat Projeleri