DETAYLI BİLGİ
FIRSATLAR
tel
Ev almanın en avantajlı yolu...
GÜNCEL KONUT HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kıbrıs Konut Projeleri

firsat

Terrace Park

KIBRIS / Gazimağusa

Kıbrıs'ta Projedefırsat'a Özel Kampanya

Kıbrıs'ta Projedefırsat'a Özel Kampanya

firsat

Courtyard Long Beach

KIBRIS / İskele

Kıbrıs'ta Projedefırsat'a Özel Kampanya

Kıbrıs'ta Projedefırsat'a Özel Kampanya

firsat

Four Seasons Life

KIBRIS / İskele

Kıbrıs'ta Projedefırsat'a Özel Kampanya

Kıbrıs'ta Projedefırsat'a Özel Kampanya

Twin Towers Kyrenia

KIBRIS / Girne

Twin Towers Kyrenia

Twin Towers Kyrenia

Özyalçın 186

KIBRIS / Girne

Özyalçın 186

Özyalçın 186

Pamfilya Skylife Kyrenia

KIBRIS / Girne

Pamfilya Skylife Kyrenia

Pamfilya Skylife Kyrenia

MP2 İskele

KIBRIS / İskele

MP2 İskele

MP2 İskele

MP1 İskele

KIBRIS / İskele

Kıbrıs İskele'de Kira Garantili Proje

Kıbrıs İskele'de Kira Garantili Proje

MP2 Girne

KIBRIS / Girne

MP2 Girne

MP2 Girne

MP1 Girne

KIBRIS / Girne

Girne'de Lüks Yaşam...

Girne'de Lüks Yaşam...


Türkiye’nin yavru vatanı Kıbrıs, gerek iklimi gerekse mülk edinmenin giderek kolaylaşması ile konut yatırımcılarının merceğine girmiş durumda. Ada bölgesi olması ile oldukça gözde konumda olan Kıbrıs, barındırdığı yatırım potansiyeliyle de oldukça dikkat çekiyor. Peki, Kıbrıs’tan ev almak mantıklı mı? Kıbrıs’tan ev alınmalı mı? Bu soruların cevabını aydınlatmak için öncellikle Kıbrıs’ın yerleşimine ve nüfus özelliklerine bakmak gerekiyor.

Kıbrıs Emlak Piyasasına Genel Bakış

Kıbrıs’ta yaşayan yaklaşık olarak 300 bin kişi Kıbrıs doğumlu. Bu sayıyı artıranlar ise adaya çalışmak için gelenler, onların aileleri ve öğrenciler. Bu faktörlerle birlikte nüfus iki katına ulaşıyor. Kıbrıs emlak piyasasını buraya okumak ve çalışmak için gelen bireyler canlandırıyor. Son zamanlarda mülk edinmenin hayli kolaylaştığı Kuzey Kıbrıs’a Türk yatırımcıların ilgisi de arttı.

Kıbrıs’ta Hangi Bölgelerden Ev Almak Mantıklı?

Sıcak iklimi, üst düzey yaşam standardı ve yatırımların hızlı amortisman süresi gibi faktörler, Kıbrıs’ın değerine değer katarak, daha da cazip bir bölge haline getiriyor. İklim şartlarının uygunluğu ile özellikle turizm yatırımlarının yoğun olarak yapıldığı Kıbrıs’ta oteller özellikle Girne, İskele, Gazimağusa, Lefkoşa ve Güzelyurt bölgelerinde yer alıyor. Otellerde çalışanların yıllık konut kiralamaları yaptığı Kıbrıs’ta özellikle bu bölgelerde bulunan konutlar, kiralama yapıldığı takdirde sahiplerine oldukça kazandırıyor. Otel sayısının giderek arttığı gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda aynı şekilde çalışan sayısı da artacak, buna bağlı olarak da kiralamalarda da giderek yükseliş yaşanacak, bu da Kıbrıs konut piyasası için olumlu bir etki yaratacaktır.

Kıbrıs’a Hangi Yatırımlar Yapılıyor?

Ercan Havaalanı’nın yer aldığı Kıbrıs’ta, bu yapıya destek olarak ve adanın gelişimini daha da hızlandıracak yeni altyapı yatırımları yapılmakta. Ercan Havalaanı’na yapılacak terminal ve pist ile, havaalanının kapasitesinin yıllık 5 milyon yolcuya yükseltilmesi planlanıyor. Bunun yanında kışın ideal bir iklime sahip olması, cazip fiyatları ve Türkiye’ye olan yakınlığı ile Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteler, gelir seviyesi yüksek Türklerin tercihleri arasında yer alıyor. Öğrenciler, burada okul dönemi için ev kiralayarak, bölgedeki emlak piyasasını canlı tutuyor. Her yıl öğrenci sayısının arttığı Kıbrıs’ta aynı şekilde üniversite sayısının da artırılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Kıbrıs’tan Nasıl Ev Alınır?

Türkiye’den bağımsız bir devlet olduğu için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarında ürkiye vatandaşları adada yabancı statüsünde görülüyor. Bu çerçevede Kıbrıslı olmayan kişilerin 1 adet gayrimenkul satın alma hakkı var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tabi olduğu koşullar Avrupa Birliği vatandaşlarından, ya da başka ülkelerin vatandaşları ile aynı. Yakın zamanda yapılan değişiklik ile aile fertlerinin her birinin kendi üzerine bir alım yapabilme hakkı tanındı. Kendi adına birden fazla konut almak isteyenler ise uluslararası sermayeli bir şirket kurarak, bu şirket üzerinden sınırsız konut alımı yapabiliyor.

Kıbrıs’tan Ev Almak İçin Aşamalar

Kıbrıs’tan ev sahibi olmak istediğinizde şu aşamaları uygulamanız gerekiyor:

Öncelikle almak istediğiniz gayrimenkul için satış sözleşmesi düzenleniyor.

Düzenlenen satış sözleşmesi sonrası Maliye’ye damga vergisi yatırılıyor.

Satış sözleşmesi tapu kaydına işleniyor. Tapu devri Bakanlar Kurulu alım onayı gelince kesinleşiyor.

1 adet mülkün sınırsız sayıda alınıp satılabildiği Kıbrıs’ta Bir defaya mahsus %3 Tapu Harcı Muafiyeti var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alımlarında 30-60 gün aralığında tamamlanmakta olan inceleme ve onay süreci Kuzey Kıbrıs vatandaşı olmayanlar için 12 ay kadar sürüyor. Vergiler genelde Bakanlar Kurulu’nun alımı onaylamasından sonra tahsil ediliyor.

Kıbrıs’ta Ev Fiyatları Ne Kadar?

Konut talebinin hızla arttığı Kıbrıs’ta sınırlı Türk Tapu seçenekleri nedeniyle konut fiyatları artış gösteriyor. Eskiye göre daha kaliteli yapıların hayata geçirildiği Kıbrıs’ta kalitesiz yapıların hızla yok olması da fiyatların yükselmesinde önemli bir etken. Kıbrıs’ta gayrimenkul firmalarının birbiri ardına hayata geçirdiği markalı konut firmaları da bölgeye olan cazibeyi artırarak daire fiyatlarını yukarı doğru hareketlendirdi.

Kuzey Kıbrıs’tan Ev Alınır mı?

Üst düzey bir sosyal yaşam sunan, güvenli olması ve güzel iklimi ile her daim ideal yaşam bölgesi olan Kıbrıs’ta konut yatırımı yapmak giderek cazip bir seçenek haline geliyor. Yatırımcıların kur riskinden korunduğu Kıbrıs’ta gayrimenkul fiyatları ve konut kiralamaları İngiliz Sterlini üzerinden belirleniyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Konut Amortisman Süresi Ne Kadar?

Konut fiyatlarının ait olduğu bölgeye göre değişkenlik gösterdiği Kıbrıs’ta satın alınan konutların dairelerin amortisman süresi 8 ila 13 yıl arasında farklılaşıyor. İstanbul’daki konutların 20 üzerindeki amortisman süreleri ile karşılaştırıldığında gayet cazip bir seçenek olan Kuzey Kıbrıs’ta konut sahibi olmak oldukça karlı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.