Yapı Kayıt Belgesi Alan Yapı Sayısı 100 Bine Yaklaştı

İmar barışı başvurularıyla 100 bine yakın yapı yapı kayıt belgesi aldı. 8 Haziran 2018'de başlayan imar barışı başvuru sürecinden bugüne ise devletin kasasına yarım milyar TL girdi.

Yapı Kayıt Belgesi Alan Yapı Sayısı 100 Bine Yaklaştı
12.07.2018 - Perşembe

İmar Barışı başvuru süreci devam ederken, yapı kayıt belgesi alan bina sayısı da 100 bine yaklaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara aykırı ya da ruhsatsız yapılara ilişkin çıkarılan imar barışı başvuruları sürüyor. Bugüne kadar imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alan bina sayısı 97 bin 693 oldu.

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından vatandaşın devletiyle helalleşmesi olarak adlandırılan, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen imar barışı başvuru süreci devam ediyor. Bugüne kadar 97 bin 693 yapıya yapı kayıt belgesi verilirken, toplanan bedel ise yarım milyar TL'ye yaklaştı. 

E-DEVLET ÜZERİNDEN İMAR BARIŞI BAŞVURUSU

İmar problemi olan yapılara sahip vatandaşların e-devlet üzerinden 8 Haziran'da başvurularını yapmaya başladığı imar barışı kapsamında, Yapı Kayıt Belgesi almak için müracaat edenlerin sayısı ise 2 milyon 300 bine yaklaştı. Başvuru yapan yapı sahiplerinin işlemlerini tamamlamaları için bilgilerini doğru olarak sisteme girip, yapının bulunduğu arsanın değeri ile yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak belirlenen bedeli ödemeleri şartı koşuluyor. Bu bağlamda işlemlerini eksiksiz yapan vatandaşların devletin kasasına kazandırdığı miktar 474 milyon lira olurken, başvuru işlemlerini tamamlayan 97 bin 693 yapı için de Yapı Kayıt Belgesi verildi.

İMAR BARIŞI BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERİYOR?

8 Haziran 2018'de başlayan imar barışı başvuru süreci 31 Ekim 2018'de sona erecek. Yapı kayıt belgesi ücret ödemeleri ise en geç 31 Aralık 2018'e kadar yapılacak.

YENİ BAKAN MURAT KURUM'DAN İMAR BARIŞI AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na getirilen Murat Kurum, görevi Mehmet Özhaseki'den devralmasının ardından İmar barışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni Bakan Murat Kurum, "İmar Barışı'yla alakalı çok ciddi bir müracaat var. Yıllardır sıkıntı olan süreci başarıyla yöneterek, bu duruma getirdiler. İnşallah biz de bunu neticelendirip, kaynağı da en verimli şekilde kullanmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'den Cazip Fiyat Fırsatı!

Strada Bahçeşehir'den Cazip Fiyat Fırsatı!

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Uplife Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Validebağ Konakları

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Şehrin Merkezinde Konak Yaşamı

Şehrin Merkezinde Konak Yaşamı

Nevbahar Üsküdar

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Kuzeyşehir Koru

İZMİR / MENEMEN

Türkiye'nin En İddialı Ödeme Planı

Türkiye'nin En İddialı Ödeme Planı