Yabancı Yatırımcıların İlgisi Devam Ediyor

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum, yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisinin devam ettiğini söyledi. 

Yabancı Yatırımcıların İlgisi Devam Ediyor
16.11.2017 - Perşembe

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum, yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisinin devam ettiğini söyledi. 

Türkiye'ye yatırım yapan yabancılar ve ülke ekonomisine yönelik açıklamalarda bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye'nin ekonomik büyüklük bakımından Avusturya'yı geride bıraktığını dile getirdi.

Murat Kurum, yabancı yatırımcılara ilişkin de "Tüm dünyada sorunlu bir bölge varken siz yüzde 5’in üstünde büyüme gerçekleştiriyorsunuz. Geçen hafta bize 2 projeye dair milyar dolar orantısında çok büyük yatırımcı geldi. Ülkeye olan ilgi hiçbir şekilde düşmedi, azalmadı, eksilmedi" şeklinde konuştu.

Türkiye'ye sadece Ortadoğu'dan yatırımcı gelmediğini aktaran Kurum, "Belki diğer konjonktürde Ortadoğu’dan yatırımcı geliyordu, bugün Uzakdoğu’dan geliyor. İlişkilere göre şunlar da şekilleniyor. Türkiye kuvvetli bir ülke. Ekonomik büyüklük olarak baktığınızda 1 trilyon dolara geldik, Avusturya’yı ikiye katladık. Evet, dolar ve maliyetler yükseliyor ama dolar da yükselse, harp da olsa biz satış yapıyoruz, yatırımcılarla görüşüyoruz, hedeflerimizi de yakalayacağız" diye konuştu.

Murat Kurum, ayrıca kurum konut kredisi ile ilgili bir fon oluşturulması gerektiğini de belirterek, "Mortgage kredileri menkul kıymetleştirilebilir. Varlık Fonu kurulma çalışması var, bununla beraber düşük faizli krediler verilebilir. Belki tekrar konut sertifikası, kira sertifikası gibi seçenek vasıtalar da yapılabilir. Bunlar üstünde çalışmak lazım" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri