"Uzun Ömürlü Ve Milli Yatırımları Tercih Ederiz"

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıya katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, önemli açıklamalarda bulundu.

29.09.2017 - Cuma

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıya katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, önemli açıklamalarda bulundu.


“Beton Yol Kullanımı Önerisine Açığız”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın onur konuşmacısı olarak katıldığı, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) tarafından düzenlenen yemekte sektöre dair önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Elvan Türkiye ekonomisine milyarlarca dolarlık katkı sağlayan beton yolların da gündeme getirildiği toplantıda: “Ekonomik, uzun ömürlü ve milli alt yapı yatırımlarını tercih ederiz. Bu yüzden beton yol kullanımı önerisine açığız” mesajını verdi.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünün bütününü oluşturan temsilcilerin bir araya gelmesiyle kurulan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın onur konuşmacısı olarak katıldığı yemekte poroz beton, beton yollar ve bariyerler, konutta kaliteli beton kullanımı, belediye çöplerinin sektörde atık yakıt olarak kullanımı, yapı malzemeleri üretiminin sürdürülebilir ekonomik katkısı gündem maddelerini oluşturdu.

 “Yapı Ürünleri Üreticileri Yaptıkları İhracatla Ekonomimizin Mimarı Olmuştur”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yapı malzemeleri sektörünün önemli bir ihracat potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekerek: “ Özellikle çimento ihracatında önemli bir konumda olan ülkemiz, uluslararası piyasalarda konumunu güçlendirerek yapı malzemesi ihracatını çok daha ileri seviyelere çıkarmayı hedeflemektedir. Yapı malzemeleri sektöründe büyük ölçüde yerli hammadde kullanılmaktadır. Net ihracat fazlası veren sektör, ülkemize döviz girdisi sağlamaktadır. Özellikle çimento, hazır beton, kireç sektörlerinde 2010-2016 yılları arasında toplam olarak 6 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirilmiştir. Buna karşın aynı dönemde bu malzemeler bazında ithalat toplamı 170 milyon dolar dolaylarındadır. Bu ciddi bir başarıdır” dedi.
 

Fırsat Projeleri