'Uzaylı' Ev Satışa Çıkarıldı

Yeni Zelanda'da uzay gemisi görünümüyle dikkat çeken 'Futuro' evleinden biri satışa çıkarıldı. Haber bilim kurgu meraklılarını heyecanlandırdı.

'Uzaylı' Ev Satışa Çıkarıldı
06.09.2017 - Çarşamba

Yeni Zelanda'da uzay gemisi görünümüyle dikkat çeken 'Futuro' evleinden biri satışa çıkarıldı. Haber bilim kurgu meraklılarını heyecanlandırdı.

Finlandiyalı Mimar Matti Suuronen tarafından 1968’de tasarlanan ve yalnızca 100 adet üretilen uzay gemisi görünümlü ‘Futuro’ evlerinden biri satışa çıkarılıyor.

Futuro evlerinin birinin satışa çıkarılması bilim kurgu ve mimari meraklıların büyük ilgisini çekerken, Tasarımcı Juanita Clearwater, “Yumurtanın şeklinde sihirli bir şey var.

Pürüzsüz ve güçlü olması, uzay mekiğini andırması, ikonik görünümü sizi kendine çekiyor. Futuro’lar yetişkinler için yapılmış ağaç evi gibi" şeklinde konuştu.

Eve ilginin büyük olduğunu da kaydeden Clearwater, "Bunu anlayışla karşılıyorum ama bu aynı zamanda bir ev sadece sanat eseri değil. Ancak çok kullanışlı bir ev" dedi.

KORUYACAK KİŞİLERE SATILACAK

Tasarımcı Clearwater, evi yalnızca onun özgün yanlarını koruyacak kişilere satacağını kaydederken, Futuro evler taşınabiliyor ancak Clearwater evin Warrington'da kalmasından yana. 40’a yakın ciddi teklifi değerlendirdiğini de aktaran Clearwater, internetteki satış ilanının 18 binin üzerinde kişi tarafından tıklandığını belirtti.

ÜCRETİ 1 MİLYON TL'DEN FAZLA

Clearwater, eve 289 bin dolar fiyat biçerken, "Evi benim gibi, onu hayatı boyunca istemiş birine satmak istiyorum" ifadelerini kullandı. Bu arada bilim kurgu ve 1960’ların mimarisine büyük ilgi duyan Clearwater’ın ‘Futuro’ evini Yeni Zelanda’nın güney adasında küçük bir sahil kasabası olan Warrington’da 4 yıl önce aldığı kaydedildi. Futuro 1974 Commonwealth Oyunları’nda sergilendikten sonra 1975’te Warrington’a taşınmıştı. Futuro evler fiberglas destekli polyester plastikten meydana geliyor.

Fırsat Projeleri