Türkiye'de Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı İl: Çankırı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Ağustos ayı sonuçları açıklandı. İşte sonuçlar…

Türkiye'de Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı İl: Çankırı
15.09.2017 - Cuma

Ağustos ayı bazlı hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi’nde çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

Sonuçlara göre Ağustos ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre %0.40, geçen yılın aynı dönemine göre ise %4.19 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının %32, peşinatın %22, senet kullanım oranının %44 olduğu Ağustos ayında, stok erime hızı %3.1 olarak gerçekleşti. 

Kiralar En Çok Bu Bölgede Yükseldi

Açıklanan sonuçlara göre ise konut fiyatlarında, bir önceki aya göre %0.82 oranında artış yaşandı. Ağustos ayında konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir %2.09 ile Çankırı, aylık kiraların en çok yükseldiği şehir de %2.44 ile Bursa oldu.

Senetli Satış Tercih Edildi

Sonuçları değerlediren GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı konut projelerinden konut satın alan tüketiciler, önceki aylarda olduğu gibi Ağustos ayında da, peşinat, senet ve banka kredisi seçeneklerinden en fazla senet kullanımını tercih etti. Ağustos’ta peşinatın %22, banka kredisinin %32, senet kullanımının ise 6 puan gerilemesine rağmen %44 oranında gerçekleşmesi, proje geliştiricilerin hayata geçirdiği ödeme seçenekleri ve kampanyaların etkisinin halen sürdüğünü gösteriyor” dedi.
 

Fırsat Projeleri