Turizm Cenneti Kaş'ta Kaçak Yapılaşma!

Turizmin gözde bölgelerinden Kaş'ta yaşanan kaçak yapılaşma gündeme bomba gibi düştü...

Turizm Cenneti Kaş'ta Kaçak Yapılaşma!
06.09.2017 - Çarşamba

Ülkemizin ünlü turizm bölgelerinden Kaş’ta kaçak yapılaşma yaşanıyor. Bölgedeki 6 metrekarelik büfe ihalesi yapıldı. İhaleyi kazanan işletmeci, büfenin yanına büyük bir tesis yaptı...


Hürriyet’in haberine göre Türkiye’nin gözde turizm bölgelerinden biri olan Kaş, kaçak yapılarla gündem geldi. Önemli ölçüde kaçak yapılaşmanın yaşandığı bölgede kaçak yapılaşmanın en çok olduğu alanların başında ise, plaj alanları geliyor. 


25 Ağustos günü söz konusu yerlerden biri olan İnceboğaz Çınar Beach ile ilgili geçen dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgilere göre Kaş Belediyesi, İnceboğaz Plajı için 2014 yılı sonunda ihale yaptı. İhale, 6 metrekarelik büfe alanını kapsıyordu. İhalede en yüksek teklifi eski polis memuru Şevket Demirci verdi. İhaleyi kazanan taraf 5 yıl için söz konusu alanın işletmesini üstlendi. İşletmeci taraf ilk yıl için 50 bin 600 TL artı KDV ödeyeceğini taahhüt etti. Ancak, ihalede 6 metrekarelik büfe alanının işletmesi yer alsa da işletmeci yeni bir takım eklentiler yaptı. Plajın her iki tarafına konulan şezlonglarda ücret alınmaya başladı. Kaş Belediyesi, işletmecinin sonradan inşa ettiği yerler için yıkım kararı aldı. Ancak bu karara karşı işletmeci firma Antalya 3. İdare Mahkemesi, ‘tedbir’ kararı verdi. Kararın gerekçesini ise, ‘yıkımdan sonra telafisi güç zararların önüne geçmek’ oluşturdu.


“Ben Burayı Kendim Yaptım”


Plajın işletmeciliğini üstelenen Şevket Demirci’nin damadı Alper Ünsal: “İhale yapılırken, belediyeye ödenecek yıllık kiranın bir tek 6 metrekarelik büfeden kazanılmayacağını herkes biliyordu. Bunu ihaleyi yapan belediye yetkilileri de biliyordu. Bir tek büfeden bu parayı kazanmam imkansız. Biz ek olarak bir platform yaptık. İnsanlar yemek yiyebiliyor. İstesek bir saat içinde yıkabileceğimiz bir yer. Normalde burayı belediyenin yapması gerekirdi. Ben bunu kaçak olarak yaptım. Kendim yaptım. Burası devletin yeri… Bir tek şikâyet gelsin kapatırım. Bu yıl için ödemem gereken kira miktarı 90 bin TL. Ancak daha ödemeyi yapamadım” dedi.

“Adil Davranılsın”

Kaş’ta bulunan 50’ye yakın plajdan en az 47’sinde kaçak yapıların bulunduğunu söyleyen Ünsal, en iyi durumda olan birkaç tesisten birinin kendilerine ait olduğunu belirterek: "Burada herkese aynı uygulama yapılsın. İdareciler herkese eşit davranmalı" dedi.
 

Fırsat Projeleri