Sektörün Deneyimli İsmi Adnan Alper'den Konut Satışında Başarının Formülü

Konut sektörünün deneyimli isimlerinden Optimist Residence projesinin satış-pazarlama sorumlusu Adnan Alper, konut satışında başarıyı değerlendirdi.

Sektörün Deneyimli İsmi Adnan Alper'den Konut Satışında Başarının Formülü
15.09.2017 - Cuma

Mist İnşaat Satış ve Pazarlama Koordinatörü Adnan Alper, gayrimenkul satışında başarıya dair önemli açıklamalarda bulundu.

İnşaat sektörünün başarılı isimlerinden Adnan Alper, konut satışında başarıyı yakalamaya ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Aynı zamanda Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde hayata geçirilen Optimist Residence projesinin satış-pazarlama sorumlusu olan Alper, “Rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı gayrimenkul sektöründe, satış ekipleri satış anlayışını artık değiştirmeli” dedi.

Akıl ve Gönüle Hitap Eden Kazanır

“Tüm araştırmalar gösteriyor ki satış ve pazarlamada en etkili unsur arkadaş tavsiyesi” diyen Alper; “Projelere yatırım yapacak müşterilerin sadece aklına değil, artık gönlüne de hitap edebilmeli. Duygusal zeka ve empati kurabilme yeteneği satış takımlarının fark yaratabilmesi için en önemli kavramlar haline geldi. Deneyimli bir pazarlama uzmanı müşteri ile iletişimin satıştan sonra devam etmesi gerektiğini bilmeli. Yani aslında satışın gerçekleşmesi yeni ve uzun soluklu bir dostluğun ilk adımı olarak görülmeli. Para kazanmak kadar müşterinin gönlünü kazanmakta sürdürülebilir başarının anahtarı. Satış ofisinden memnun ayrılan her bir müşteri yeni iş fırsatlarının elde edilmesinde en önemli etken tavsiye.Tavsiye edilmeyi hedeflemek ise bir satış ekibi üyesinin en önemli amacı olmalı. Duyguların yitirildiği bu günlerde satışın gerçekleşmesinde en güzel şey mesleğinin sevgilisi olmalı. Hakimiyet ve sevgi en kuvvetli donanımdır. Almak isteyen ile satmak isteyenin uyumunu artık çok kolay değildir. Bunu kentsel dönüşümün merkezi Fikirtepe’de çok iyi gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

Çağımız Hız ve Tüketim Çağı

Alper, hız ve tüketim çağında olduğumuza vurgu yaparak; “Teknolojnin geliştirdiği çalışma şartları iletişimde daha iyi bir iş yaşam dengesi kuruyor. Bireylerin zaman planlaması yapması açısından önemli görünüyor. Çağımız hız ve tüketim çağı. Teknoloji maliyeti düşürüyor ve hız kazandırıyor. Yani yaptığımız işin kalitesinden önce işin bir an önce tamamlanmasını öncelikli kılıyor. Ancak gözden kaçan şu ki rekabette ayakta kalmayı sağlayan başarı için gerekli olan kaliteyi düşürüyor. Sonuçta satış ekipleri, işlerinin duygusunu yitirebiliyor, sevgiden önce teknolojik robot oluyorlar. Sevmek kadar ilginin de beraberliği kaçınılmaz bir gerçek.” Dedi.

Fırsat Projeleri