Sektör Temsilcileri Konutta KDV İndiriminden Umutlu

Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, KDV indirimlerinin sektöre hareketlilik getireceğini söyledi. 

Sektör Temsilcileri Konutta KDV İndiriminden Umutlu
07.05.2018 - Pazartesi

Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, KDV indirimlerinin sektöre hareketlilik getireceğini söyledi. 

Satışların ivme kaybetmesinin ardından konut sektörünü hareketlendirecek hamle hükümetten geldi. Hükümet konut satışlarını hızlandıracak hamleyi KDV ve tapu harcı indirimi yapmak olarak belirlerken, sektör temsilcileri de alınan bu karardan dolayı memnuniyetlerini dile getiriyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle,31 Ekim 2018 e kadar, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulaması yapılacak. Konuya ilişkin açıklama yapan ödüllü gayrimenkul danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "İndirimlerin sektöre hareketlilik getireceğini,özellikle kredi faizlerinin yüksek olduğu bir ortamda atılan bu adım gayrimenkul sektöründeki satışların ivme kazanması açısından oldukça önemli olduğunu dile getirirken , konut almanın tam zamanıdır" dedi.

KDV İNDİRİMİ NELERİ KAPSIYOR

Bu arada KDV indirimi sadece konutları kapsayacak. KDV indiriminden yararlanmak isteyenler için yüzde 18’lik KDV’ye dahil konutların 31 Ekim 2018 tarihine kadar satış ve teslimlerinin yapılması gerekiyor. Müteahhit ve inşaat şirketlerinin inşasına devam ettikleri yüzde 18 KDV oranına sahip konutlar ise teslim tarihi 31 Ekim 2018’den sonra olsa bile, 31 Ekim’e kadar fatura düzenlenip yüzde 8 KDV’yle satılabilecek. Bunun dışındaki dükkan, ofis, büro, apart ünite ve benzeri olarak tanımlanan iş yerlerinin KDV oranlarında indirim uygulanmayacak. 

Öte yandan tapu harcındaki indirim ise konutun yanı sıra işyerlerine de geçerli olacak.

Fırsat Projeleri