Konut En Önemli Ve En Kazançlı Yatırım Aracı

İnşaat sektörünün önde gelenleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satışlarına ilişkin verileri değerlendirdi.

Konut En Önemli Ve En Kazançlı Yatırım Aracı
26.09.2017 - Salı

İnşaat sektörünün önde gelenleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satışlarına ilişkin verileri değerlendirdi.

TÜİK verilerine göre yatırımcının inşaat sektörüne olan ilgisi ve güveni devam ediyor. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Dündar, verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, "TÜİK tarafından Ağustos ayı konut satışlarına yönelik açıklanan rakamlar, sektördeki büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Ağustos ayındaki konut satış rakamlarının artması sektörümüzün ekonomideki lokomotif sektör olma niteliğini koruduğunun da bir göstergesi. Aylık oranlara bakılmaksızın 2017 tamamının sektör ve yatırımcı için parlak bir yıl olarak tamamlanacağını şimdiden söyleyebiliriz. 2017’nin tamamındaki yükseliş hem yatırımcılarımız hem de gayrimenkul sektörünün aktörleri olan bizler açısından geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan bir durum. Hem ilk satış hem de ikinci satış oranlarına baktığımızda gayrimenkulün, Türkiye’de hala en önemli ve en kazançlı yatırım aracı olarak tahtını koruduğunu söyleyebiliriz. Böyle de yeni artış oranlarıyla yükselerek devam edeceğini öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜİK tarafından açıklanan 2017 Ağustos ayı konut satış rakamları, sektördeki büyümenin devam ettiğini belirten İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık da “Yatırımcı güveni devam ediyor” gösteriyor. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Ağustos ayında 120 bin 198’e ulaştı. Bu durum konutun bir yatırım aracı olarak hala en önemli tercih sebebi olduğunu gösteriyor. Yılın geride kalan aylarındaki rakamları göz önüne aldığımızda sektörün yılbaşından bu yana sürekli bir büyüme içinde olduğunu görüyoruz. Yerli ve yabancı yatırımcının sektöre olan güveni artarak sürüyor. Bu bizler için olduğu kadar ülke ekonomisindeki istikrarın da bir göstergesi olarak önemli. Devletin sektör için sağladığı önemli desteğin devamı halinde sektörün hızlı büyümesini devam ettireceğinden eminiz" şeklinde konuştu.

SEKTÖRE GÜVEN VE İNANÇ BÜYÜK

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır ise "2017’yi büyümeyle tamamlayacağız” dedi. Bahadır, "TÜİK’in açıkladığı veriler, yıl boyunca konut satışlarındaki artışın devamının gösterir nitelikte. Sektörün büyümesinde ve konut satışlarındaki artışta devlet desteğinin de çok önemli bir katkısı oldu. Bir yandan sektör büyürken beraberinde ekonomiyi de büyüttü. Bu veriler, bu sürecin devam ettiğini gösteriyor. Yüzde 4,7’lik artış konutun hala en güvenilir yatırım aracı olduğunu ortaya koyuyor. Oranlarda zaman zaman dalgalanma yaşansa da bu artışın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz. Sektör olarak potansiyelimiz büyük, yatırımcının sektöre güveni ve inancı da büyük. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bu potansiyeli daha yüksek oranlarla ortaya koyabileceğimize inanıyorum. Yılın tamamını baz aldığımızda; 2017’yi başarılı bir yıl olarak, toplamda güzel bir büyüme oranıyla tamamlayacağımızdan eminiz" diye konuştu.

Fırsat Projeleri