Kira Sözleşmesi (Kontratı) 2018

Mülk sahipleri ile kiracılar arasında hukuki hakların korunması amacıyla yapılan kira sözleşmesi nasıl hazırlanır? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kira Sözleşmesi (Kontratı) 2018
27.02.2018 - Salı

Mülk sahipleri ile kiracılar arasında hukuki hakların korunması amacıyla yapılan kira sözleşmesi nasıl hazırlanır? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Mülk sahipleri ile kiracılar arasında hazırlanan kira sözleşmeleri 2011 yılından önce "6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun" kapsamında yer almaktaydı. Bu kanun kapsamında hazırlanan kira sözleşmelerinde, mülkün hangi amaçla kullanılacağı ve ne kadar süreyle kullanılacağına dair bilgiler belirtilirdi. Ancak son 5 yıldır kira sözleşmeleri "6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu" kapsamında yer almakta. 

Kira sözleşmeleri hem mülk sahibinin hem de kiracının haklarını korumayı amaçlamaktadır. Kira sözleşmeleri, Türk Borçlar Kanunu'nda da tanımlanmıştır. İlgili kanunun 209. maddesinde yer alan tanımda; "Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir." şeklinde ifade edilir.

Eskiden mülk sahibi ile kiracı arasında sıklıkla sorun yaşanırdı. Kira sözleşmeleri olmadığı için sorunlar mahkemeye taşınırdı. Bu tür sorunla karşılaşmamak için en başından kira sözleşmesi yapmakta fayda var. Böylece hem kiracının hem de mülk sahibinin hukuksal hakları korunmuş olur. Kira sözleşmelerinin geçerliliğini koruması için tarihin net olarak yazılması ve her iki tarafın da imzasının bulunması gerekir. 

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIR? 

Kira artış oranı kira sözleşmelerinde belirtilen oran doğrultusunda artar. Bu oranlar yasal düzenlemelere göre belirlenir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her sene Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre bu oranı belirler. Bu oran belirlenirken 12 aylık kira artış oran ortalaması dikkate alınır. Mülk sahipleri kira artış miktarlarını kendileri belirleyemez. Kiracıların bu duruma itiraz etme hakları vardır. Aynı şekilde kira artış oranını kiracılar da belirleyemez. Belirlenen rakam ÜFE kira artış oranının altında ise mülk sahibi ÜFE sonucuna göre kira artış oranı belirleyebilir. Borçlar Kanunu'nun ilgili maddesinde kira artış oranı " Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır." şeklinde ifade edilir. 

Kira sözleşmeleri yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de mülk sahibinin gerçekten o kişi olup olmadığıdır. Aksi takdirde sözleşmeye attığı imzanın hiçbir geçerliliği olmaz. Mülk sahibi o kişiye vekalet vermiş ise o zaman vekaletnamesi kontrol edilmelidir.

KİRA SÖZLEŞMESİNİN YENİLENME SÜRESİ

Kira sözleşmelerinin geçerlik süresi 1 yıldır. Kira sözleşme süresinin bitimine 15 gün kala kiracı,kira sözleşmesinin yenilenmesi için mülk sahibi ile irtibata geçmelidir. Aksi takdirde kira sözleşmeleri aynı koşullarda 1 yıl daha devam eder. 1 yıl dolmadan kiracı kira sözleşmesini feshetmek isterse bu durum mülk sahibinin insiyatifinde gerçekleşir. 

KİRA SÖZLEŞMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR  

- Kira sözleşmesinde imzayı atan kişinin mal sahibi olup olmadığı kontrol edilmeli. 

- Kira sözleşmesinde belirtilen adresin, kiralanacak yer olup olmadığı kontrol edilmeli. 

- Kira ve artış bedeli sözleşmede açıkça belirtilmeli.

- Kiracı ve mülk sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarası gibi ana unsurların sözleşmede yer alıp almadığına dikkat edilmeli.

- Kira sözleşmesi kefiller huzurunda yapılıyorsa kefillerin de imzası sözleşmede yer almalı. 

- Kira bedellerinin, mal sahibinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında ödeneceği net bir şekilde sözleşmede belirtilmeli

- Kiralama için depozito bedeli ödeniyorsa bunun ne için ne kadar verildiği, hangi şartlarda geri alınacağı açıkça belirtilmelidir. 

- Kira sözleşmesinin her sayfasına hem kiracı hem de ev sahibi imza atmalıdır.

- Kira sözleşmesinin bir kopyası kiracıda, diğer kopyası da mal sahibinde kalmalıdır. 

EV SAHİBİ DEĞİŞSE DE KİRA SÖZLEŞMESİ DEVAM EDER Mİ?

Kira sözleşmesinin devam ettiği süre içerisinde mülk sahibi evi satabilir ve bu durumda mülk sahibi başkası olur. Eğer yeni mülk sahibi mülkü kullanmak isterse sözleşmeyi feshetme yetkisine sahiptir. Ancak bu durumu kiracıya 1 ay önceden bildirme zorunluluğu vardır. Konuyla ilgili gerekli bilgiler Borçlar Kanunu'nun 351. maddesinde açıkça belirtilmiştir.

Fırsat Projeleri

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Merkez Ankara

ANKARA / YENİMAHALLE

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor