Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kiracıların ödedikleri ücret sözleşme bitiminde her yıl güncellenir. Peki kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?
10.08.2017 - Perşembe

Kiracıların ödedikleri ücret sözleşme bitiminde her yıl güncellenir. Peki kira artış oranı nasıl hesaplanır? 

Kiracılar oturdukları ev karşılığında ev sahibine her ay ücret öder. Bu ücret kiracı ile ev sahibi arasında yapılan sözleşmede belirtilir. Kira sözleşmesi, ev sahibi ile kiracı arasında hakların korunması için yapılan sözleşme türüdür. Kira sözleşmesinde kira bedeli belirtilir. Kiracı evde oturmaya devam edecekse sözleşme bitiminden 15 gün önce ev sahibine haber vererek sözleşmenin yenilenmesini ister. Yenilenen sözleşmede kira belli bir orana göre artar.

Kira artış oranı, kira artışının yapılacağı aydan bir önceki ayın Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamalara göre değişim oranına bakılarak hesaplanır. Bu oran TÜİK tarafından açıklanır. Örneğin kira artışı Haziran ayında yapılacaksa TÜİK`in açıkladığı Yİ-ÜFE endeksinin ilgili yılın Mayıs ayındaki 12 aylık ortalamalara göre değişim verisine bakılır. Ev sahibi bu oran doğrultusunda veya bu orandan daha az bir oranda kiraya zam yapma hakkına sahiptir. 

KİRA ARTIŞ HESAPLAMA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Temmuz ayında yapılacak kira artış oranı açıklandı.  Buna göre, Temmuz ayında ÜFE oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,87 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,98 artış gösterdi. Bu rakama göre ev sahibi kira miktarına yüzde 9,98 artış yapabilir.

Örnek verecek olursak;

Kira Bedeli: 1000 TL
Kira Zam Oranı: 9,98
Zam Bedeli: 99,8 TL
Zamlı Kira Bedeli: 1.099.8 TL

Fırsat Projeleri