İşyeri Kira Vergileri Ne Kadar Artacak?

Torba Yasa ile artırılan vergiler neyi değiştiriyor? İşyeri kira vergileri ne kadar artacak? İşte cevabı…

İşyeri Kira Vergileri Ne Kadar Artacak?
06.10.2017 - Cuma

Yeni torba yasa ile işyerinden kira geliri elde edenler de yasa tasarısında yer alan vergi artışlarından etkilenecek…

Gelir Vergisi Kanunu’nda tasarı ile götürü giderin oranı yüzde 25’den, yüzde 15’e düşüyor ve üçüncü vergi dilimi oranı yüzde 27’den, yüzde 30’a çıkıyor. Her iki değişiklik de; kira geliri olanlara fazla vergi olarak geri dönecek.

Vergi İadesi Tutarı Azalacak

Tasarı kapsamında işyeri kira geliri elde edenlerin, konut kirası elde edenlere göre bir avantajı var. Vergi ödemek yerine Maliye’den vergi iadesi de alabiliyorlar.  Ancak vergi iadesi alanlar da, tasarıdaki değişikliklerden etkilenecek, en azından alacakları vergi iadesi tutarı azalacak.

İşte İşyeri Kira Vergilerinde Son Durum

15 farklı aylık-yıllık işyeri kira geliri için iki farklı vergi hesaplandı: Birincisi; mevcut yasaya göre, ikincisi tasarıdaki değişikliklere göre yapılan vergi hesabı. Dolayısıyla mülk sahipleri, tasarının yasalaşması durumunda hangi kira geliri için ne kadar fazla vergi ödeyeceğini/ne kadar daha az iade alabileceklerini bu tablodan görebilir. 

2018 Mart’da kimler beyanname verecek?

2017’de net 24.000 lira, brüt 30.000 liradan fazla işyeri kira geliri elde edenler beyanname (1-25 Mart 2018) verecek (GVK Md. 86/1-c). Eğer işyeri basit usuldeki bir mükellefe kiraya verilmişse (veya vergi kesintisi zorunluluğu olmayanlarca kiralanmış ise) beyanname verme sınırı 2017 gelirleri için 1.600 lira.

Fırsat Projeleri