İnşaat Sektörü Ekonominin Lokomotifi

Murat Kurum, ülke ekonomisine en büyük desteğin yine inşaat sektöründen geldiğini belirtti.

İnşaat Sektörü Ekonominin Lokomotifi
14.09.2017 - Perşembe

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, inşaat sektörünün ülke büyümesinin biraz önünde gelişim göstererek lokomotif olma geleneğini sürdürdüğünü söyledi.

Dubai Cityscape 2017 Fuarı'na ve gayrimenkul sektörüne ilişkin açıklamalarda bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Körfez yatırımcılarının Türkiye olan ilgilerinin hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

KANUNLARIN YABANCIYA ETKİSİ

Murat Kurum, son dönemde yabancı ülke vatandaşlarına gayrimenkul satışının önünü açıp kolaylaştıran yasal düzenlemeler kapsamının genişletilmesi sonrası Türkiye’deki artan yatırım fırsatları yabancılara cazip getirdiğini dile getirdi. 

Emlak Konut olarak Türkiye konut sektöründeki fırsatları ve Türkiye gayrimenkul pazarını anlatmayı amaçladıklarının altını çizen Murat Kurum, "Türkiye, ekonomisi sürekli büyüme kaydeden ender ülkeler arasında yer alıyor. 2016’da büyüme yüzde 2.9 olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İnşaat sektörü ülke büyümesinin biraz önünde gelişim göstererek lokomotif olma geleneğini sürdürdü ve yılı yüzde 7.6 büyüme ile geride bıraktı. 2017’nin ilk çeyreğinde ülke ekonomisi yüzde 5 büyüme gösterdi. Orta vadeli programda büyümenin 2017’de yüzde 4.2018 ve 2019’da yüzde 5 olması öngörülüyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılı hedefleri doğrultusunda Avrasya Tüneli, Marmaray, Çanakkale Köprüsü, 3.Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsü gibi dünyanın da yakından takip ettiği dev projeler bir bir tamamlanırken Emlak Konut olarak  bizler de 2023 yılında 250 bin bağımsız bölüm vizyonuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

SİYASAL İSTİKRAR VE EKONOMİNİN BÜYÜME TRENDİ

Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörünü Körfez’de tanıtarak fırsatları ve Türkiye gayrimenkul pazarını anlattıklarını aktaran Murat Kurum, "Bunun içinde en uygun platform Dubai Cityscape fuarı. Ülkemizin son 15 yılda yakalamış olduğu siyasal istikrar, ekonomimizin global olumsuzluklara rağmen gösterdiği büyüme trendi, ülkemizi yatırım yapılabilirlik açısından cazip kılan en önemli etkenlerdir. Bunun yanında, ülkemizin, bu bölgeye ve insanına olan kültürel ve coğrafi yakınlığı da yabancı yatırımcıların Türkiye’yi tercih etmelerinde etken rol oynuyor. Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak kapsayıcı bir hedef kitleye hitap eden nitelikli gayrimenkul portföyümüz de yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor" diye konuştu.

İSTİHDAM NOKTASI

İnşaat sektörünün 100 milyar TL'den daha fazla büyüklüğe eriştiğini anlatan Murat Kurum, 1.5 milyondan fazla insana da istihdam sağladığını kaydetti. Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böylesine önemli bir ölçekte dünya çapında iş yapan sektör temsilcilerimiz artık sadece iç pazara konut satma amacıyla çalışmıyor. Bunun yerine projelerini dış pazarlara tanıtıyor, yabancı gruplarla iletişim halinde olmaya özen gösteriyor. Kendi markasını ve Türk inşaat sektörünün gücünü, potansiyelini ve özgüvenini uluslararası platforma taşıyor. Türkiye’deki yabancı konut satışlarına bakıldığında son yıllarda Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin ilk sırada yer aldığı görülüyor"

EMLAK KONUT HEDEFLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEYE ÇOK YAKIN

Bu arada Emlak Konut, 2017 yılı için hedeflediği 15 milyar TL’lik işin yılın 3. çeyreği itibariyle önemli bir bölümünü gerçekleştirmiş durumda. Haziran ve Temmuz ayında tamamlanan dev ihalelerle 11 milyar TL’lik değer oluşturan Emlak Konut yakın zamanda İstanbul’un merkezi konumundaki 2 çok değerli arsasını ihale ederek buradaki projelere başlayacak. Bunlardan Küçükçekmece’de 1 milyon metrekare büyüklüğe sahip Bizim Mahalle projesi geleneksel mimari motifleri ile hayata geçirilecek. Şirket, Bizim Mahalle projesinin yanı sıra bünyesindeki Florya arsasının ihale edilmesiyle birlikte Emlak Konut 15 milyar TL’lik hedefine çok yaklaşmış olacak ve sene sonuna doğru açacağı yeni ihalelerle sene başında koyduğu hedefi de gerçekleştirmiş olacak.

Fırsat Projeleri