İnşaat Patronları Konut Satışlarını Değerlendirdi

Açıklanan Ağustos ayı konut satış rakamlarını inşaat patronları değerlendirdi…

İnşaat Patronları Konut Satışlarını Değerlendirdi
25.09.2017 - Pazartesi

İnşaat patronları 1 aylık süreçte Türkiye genelinde artan konut satışlarını yorumladı. İşte o değerlendirmeler…

Sektör temsilcilerinden Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk, Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç, Asoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adem Soytekin ve MİNT Genel Müdürü Özgür Doğan bir önceki yılın aynı ayına göre %4,7 oranında artan ağustos ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi. İşte o değerlendirmeler…

Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk: En İyi Yatırım Aracı Gayrimenkul

“Son olarak açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 oldu. Eylül ayında okulların başlamasıyla birlikte insanlar yazlık bölgelerden büyük şehirlere geri döndü. Böylece inşaat sektörü için de sezon açılmış oldu. Ekim ve kasım aylarında da konut satışlarının artan bir grafik göstereceğini düşünüyorum. En güvenilir ve en çok prim getirisine sahip gayrimenkul, her zaman olduğu gibi en iyi yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Talep de, yatırımlar da hız kesmiyor. Bizde çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.”

Asoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adem Soytekin: Sektörü Canlılığını Korumaya Devam Edecektir

“Birçok sektöre doğrudan ve dolaylı olarak mal ve hizmet talebi oluşturan inşaat sektörü büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelinde konut satışları 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olduğunu gösteriyor. Eylül ayından itibaren konut satışlarının artarak devam edeceğine inanıyorum. Ülkemizde istikrarın sürmesi ve sektörün devlet tarafından desteklenmeye devam etmesi halinde gayrimenkul sektörü canlılığını korumaya devam edecektir. İnşaat sektöründe birçok yatırıma imza atılmaya devam ediyor, biz de ülkemiz ve ekonomimiz için yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürmeye devam ediyoruz. Toplumun tüm kesimi, tüm iş kolları da bu mantıkla üzerine düşeni yapmalı, çalışmaya aralıksız devam etmeli diye düşünüyorum.”

Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç: Talep ve Yatırım Hız Kesmiyor

“Ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan inşaat sektörünün 2017 yılı içerisindeki konut satış rakamlarına baktığımızda büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelindeki konut satışları 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olmuş. Yapıların toplam yüzölçümlerine göre 24,4 milyon m2 ile İstanbul en yüksek paya sahip. İstanbul’u, 13,5 milyon m2 ile Ankara, 7,2 milyon m2 ile İzmir illerinin izlediğini görüyoruz. İstanbul’da konut sektörünün canlılığını koruduğunu, inşaat sektöründe yatırımların hız kesmediğini ve konut talebinin artarak devam ettiğini istatistiksel veriler de gözler önüne seriyor. İnşaat sektörümüze her zaman olduğu gibi güvenimiz tam, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “

MİNT Genel Müdürü Özgür Doğan: Satışların Artması Ekonominin Büyümesi Demektir 

“İnşaat sektörü Türk ekonomisinin güneşi olmaya devam ediyor. Kararlılık ve atılan adımlarla geleceğe dair umutlarımız her geçen gün yeşeriyor. Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte hem ekonomide hem de konut satışında yukarı yönlü ivmenin daha da hız kazanacağını söyleyebiliriz. MİNT olarak Türkiye’ye ve Türk ekonomisine güvenimiz tam. Böyle bir ortamda yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta MİNT E-5 ve MİNT Şişli projelerimiz için ön talep toplamaya başladık. İnşaat sektörünün gelişimi ve buna bağlı olarak konut satışlarının artması her zaman önceliklerimizden olan ekonominin büyümesi demektir. Güçlü ekonomi de güçlü Türkiye anlamına gelir.

Fırsat Projeleri