İnşaat Patronları Konut Satış Rakamlarını Değerlendirdi!

Türk inşaat sektörünün temsilcileri TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı konut satış rakamları hakkında değerlendirmelerini dile getirdiler. İşte ayrıntıları...

İnşaat Patronları Konut Satış Rakamlarını Değerlendirdi!
18.05.2018 - Cuma

TÜİK, Nisan ayı konut satış rakamlarını az önce açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışları 2018 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 oranında azalarak 103 bin 87 oldu. Özyurtlar Holding, Bahaş Holding, Kar Yapı, İkiel Grup ve İnsay Yapı’nın üst düzey yöneticileri görüşlerini şöyle ifade etti: 

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Konut alıcısı için büyük fırsat”

Hükümetin önderlik ettiği kampanya ve destek süreci herkesi umutlandırdı Sektöre büyük ivme kazandıracak olan ve inşaat sektöründe yaşanan durgunluğun önüne geçmek için atılan adımlar konut satış rakamlarını çok yukarılara taşıyacak. Yüzde 18 KDV uygulanan konutta KDV yüzde 8’e çekildi, tapu harcı oranı da binde 20’den binde 15’e düşürüldü. Daha sonra yüzde 1.25-1.35 bandında olan kredi faizi 10 yıl vadede ve 500 bin liraya kadar olan kullanımda yüzde 0.98’e kadar çekildi. Tüm bu destek hamlelerinden sonra gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri bir araya geldi ve kampanya kararı aldı. Peşin ve kredili alımda yüzde 20 indirim yapılacağı açıklandı. Peşinat da yüzde 5’e düştü. İNDER üyesi olarak biz de bu kampanyaya teslime hazır projelerimiz ‘Nlogo’ ve ‘1Coastal City’ projelerimiz ile dahil oluyoruz. Bu kampanya özellikle orta gelir grubunun da ev sahibi olmasının önünü açacak. 15 Haziran’a kadar elini çabuk tutan kazanır.  


 

Abdüssamet Bahadır/ Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: “Rekor satış rakamlarına ulaşacağız”

TÜİK rakamları, Türkiye genelinde konut satışlarının 2018 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 oranında azaldığını söylese de bir önceki ayla kıyasladığımızda düşüş oranındaki azalmayı görebiliriz. 2018 Mart ayında Türkiye genelindeki, konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında bir azalma olmuştu. Makas daralıyor, dört aydır düşüş gösteren konut satışları hükümetin liderliğinde başlatılan teşvik ve kampanya dönemiyle beraber yükselişe geçecek ve bizler de sektör olarak rekor satış rakamlarına ulaşacağız. Diğer taraftan yabancılar yine yüzümüzü güldürdü ve güldürmeye de devam edecek. 


 

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi: "Desteklerin olumlu etkisini görmeye başlayacağız"

Sektörümüz adına 'piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor' demiştik. Tüm kesimler elini taşın altına koydu ve KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş sıçramanın ilk adımı oldu. Konut kredi faizlerinin psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına düşmesi ve ardından gayrimenkul firmalarının başlattığı yüzde 20 indirim kampanyası bugüne kadar bekleyen talebin alıma dönüşmesinde büyük itici güç olacaktır. Alınan tedbirler, önümüzdeki dönemde konut satışlarına arttırıcı etki yapacak ve mayıs sonu itibariyle bu etkiyi rakamlarda da görmeye başlayacağız. 


İsmail Ekşi / İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı: "Yaz mevsimi hareketli ve bereketli geçecek"

Nisan ayı konut satış rakamlarına baktığımızda düşüş görsek de önceki aylarla kıyasladığımızda düşüş oranın azaldığını görüyoruz. Bu konut satışlarındaki kıpırdamayı gösteriyor. Bundan sonra düzenlenen kampanyalar ve verilen desteklerle beraber sektör daha da hareketlenecek, stoklar eriyecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Bundan sonra hem konut alıcısı hem de konut üreticisi harekete geçecek, piyasa hareketlenecek. Yaz mevsimi konut sektörü açısından son derece hareketli ve bereketli geçecek diye düşünüyoruz. Doların yükselmesi, vatandaşlık almak için yatırım tutarının düşürülmesi ve bankaların faiz oranını 0,98'e çekmesi de etkenler arasında. Dolayısıyla yurt dışı satışları; tatilin başlaması ve yurtdışındaki vatandaşların Türkiye ziyareti ile birlikte önümüzdeki aylarda yabancı yatırımcı oranının daha da artmasını bekliyoruz.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Bundan sonraki rakamlarda sıçrama göreceğiz”

2018 Mart ayında Türkiye genelindeki, konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında bir azalma olmuştu, bu rakamın nisan ayında yüzde 9,9'a gerilediğini görüyoruz. Yıl başından bu yana düşüş trendinde olan konut satışları verilen teşvik ve desteklerden sonra artış trendine girecek. Hükümetin tapu harcı ve KDV oranlarını indirmesiyle başlayan ve bankaların da konut kredi faizlerini düşürme kararıyla süren hareketin meyvelerini mayıs ayı itibariyle görmeye başlayacağız. Buna ek olarak 15 Haziran'a kadar geçerli olacak gayrimenkul firmalarının uygulamaya aldığı konut fiyatlarında yüzde 20 indirim kampanyasıyla beraber rüzgar tersine dönecek. Kısacası bundan sonraki rakamlara baktığımızda yukarı yönlü ciddi sıçramalar göreceğiz.

Fırsat Projeleri

Queen Bomonti

İSTANBUL / ŞİŞLİ

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Nef Reserve Kandilli

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Ortayaka

İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Çekmeköy

İSTANBUL / ÇEKMEKÖY

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası