İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah değişikliği ve detayları ile ilgili tüm merak edilenler bu yazıda…

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?
16.06.2017 - Cuma

İkametgah Nedir? 


İkametgah değişikliği nasıl yapılır? Sorusundan önce ikametgah nedir? Sorusunu yanıtlayalım. İkametgah, kelime anlamı olarak ikamet edilen, yaşanılan yer anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle yaşanılan konut ve bölgedir. Hukuk açısından her bireyin yalnızca 1 ikametgah adresi bulunmaktadır. 

İkametgah Belgesi Nedir?


İkametgah Belgesi kişinin yaşadığı, daimi olarak oturduğu yerin, devlet kaydında resmi olarak bulunması anlamına gelmektedir. Sonuç olarak yaşanılan yerin resmi olarak kanıtlayan belge demektir. Bir çok resmi kurumda ya da iş görüşmelerinde kişinin nerede yaşadığını gösteren ikametgah belgesi istenmektedir. 

İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?


Birçok kurumda ihtiyaç duyulan İkametgah belgesini almak, İkametgah belgesi nereden alınır? Sorusunu akla getirmektedir. Pek çok kez karşımıza çıkan ikametgah işlemleri birkaç yoldan yapılabiliyor. İkametgah belgesi önceleri yalnızca yaşanılan bölgenin muhtarlığından alınabiliyordu. Günümüzde bu yine mümkün olmaktadır. Ancak ikinci ve çok daha kolay bir yol olan e-devlet üzerinden de ikametgah alınabilir. Bir diğer yol olarak bağlı bulunulan nüfus müdürlüğünden de bu belgeyi almak mümkün.

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?


Kişinin yaşadığı bölgeden ayrılması durumunda adres değişikliğini resmi olarak bildirmesi ve gerekli değişimin yapılması gerekmektedir. Bu değişimin 20 gün içinde bildirilerek ilgili yenileme gerçekleştirilmelidir. Peki ikametgah değişikliği nasıl yapılır?


İkametgah değişikliği yapmak için taşınılan yerden en geç 20 günde yenileme işlemi gerçekleştirilmektedir. İkametgah değişikliği için birden fazla yol bulunmaktadır. İlk olarak taşınılan bölgenin nüfus müdürlüğüne giderek ikametgah değişikliği yapmak mümkün. İkinci ve çok daha kolay bir yol olarak ise e-devlet üzerinden de kolayca yapılabilmektedir. 


İkametgah Değişikliği Yapılmazsa Ne Olur? 


Kanunen bireyler yaşadıkları bölgenin ikametini devlete bildirmek durumundadır. Vatandaşlar adres değişikliklerini 20 gün içinde bildirmek zorundadır. Zamanında yapılmayan adres değişiklikleri nedeniyle 480 TL ceza kesilmektedir. Vatandaşın beyanının gerçek dışı olduğu belirlenirse bu ceza 963 TL’ye yükselmektedir.

Fırsat Projeleri