Hisseli Tapu Satışı Nedir?

Bir gayrimenkulün yani taşınmazın ortaklarının sayılarını ve isimlerini gösteren belgeye Hisseli Tapu adı verilir. Peki hisseli tapu satışı nedir? Hisseli tapu ve satışına ilişkin bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Hisseli Tapu Satışı Nedir?
12.07.2018 - Perşembe

Müstakil tapu satın alınması en problemsiz ve risk teşkil etmeyen tapu çeşitleri içinde yer alıyor. Buna karşın hisseli tapu satışı, hem satıcı hem de alıcıyı yoran bir süreç olarak ilerleyebilir. Hisseli tapu hissedarların isim ve sayı bilgisine vermekle birlikte bu hissedarların taşınmaz üzerindeki tam haklarını göstermeyebilir. Hissedarlar bu gibi durumlarda Rızai Taksim sözleşmesi imzalayabilir ancak bu tapu sicilinde görünmez. 

HİSSELİ TAPU RİSKLERİ

Hisseli tapu satışı sırasında sorunlar çıkabilmektedir. Hisseli bir taşınmazın satışı ortakların tamamının devriyle ya da kendi paylarına ilişkin bireysel devirlerle gerçekleşebilmektedir. Bunun için alıcı ve satıcının anlaşması üzerine Tapu Sicil Müdürlüğüne gidilerek gerekli evraklar temin edilirek satış günü alınır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, ister pay devri isterse hissenin tamamı satılıyor olsun 8 bin TL üzerindeki ödemelerin banka üzerinden yapılması gerekmektedir. Ayrıca şufa, vefa veya iştira hakkı konu olarak, daha sonra bu satışın iptalinin istenebileceği gerekçesiyle de taşınmazın gerçek değeri üzerinden ödemenin yine banka üzerinden yapılması önem arz etmektedir. Rayiç bedel üzerinden değil de emlak vergisi değeri üzerinden yapılacak ödemelerde ise satıştan zarar edilebilmektedir. Örneğin 200 bin TL rayiç bedelli bir meskeni 70 bin TL bedelle satılmış gibi gösterilirse, taşınmaz üzerinde hak iddia eden şahıslar taşınmazın 70 bin TL üzerinden devrini isteyebilmektedir. Bu sebepledir ki alım ve satımın banka üzerinden rayiç bedelle yapılması gerekmektedir. 

HİSSELİ TAPU SATIŞI NASIL YAPILIR?

Yukarıda anlatılanlar ışığında hisseli tapu satışı hisse tapulu bir taşınmazın satılması için maliklerin satışı onaylamaları ve tapu devir sürecinde müdürlükte bulunmalarının yanı sıra hissedarlar vekaletname vererek de hisseli taşınmazın satışını gerçekleştirebilir. 

HİSSELİ TAPU SATIŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Hisseli tapu satışına konu olan alışverişlerde bir takım evraklar da gerekmekderi. Hisseli tapu satışı için gerekli evrakları ise şöyledir: 

"-Tapu Aslı veya Fotokopisi
- Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği
- 4203/5211 Sayılı Yasalara tabii gerçek kişiler için Türk Vatandaşlığından çıkma belgesi(pembe kart/mavi kart) ile uyruğuna geçtiği ülke resmi makamlarınca verilmiş kimlik belgesi zorunludur. Bu belgelerin dışında ki ehliyet, memur, sigorta v.s. kimlikleri geçerli sayılmaz.
- İşlem yasal temsilci aracılığıyla yapılacaksa alıcı veya satıcının vekilinin Düzenleme şeklinde hazırlanmış vekaleti, vasi ise vasi kararı istenir
- Son 6 ay içerisinde çekilmiş 6x4 cm ebadında orijinal fotoğraf olmalıdır.Renkli fotokopiler kabul edilmez. Satıcıdan 1 adet, alıcıdan 2 adet."

Fırsat Projeleri

Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Şehrin Dışında Değil Tam Merkezinde

Şehrin Dışında Değil Tam Merkezinde

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

İnistanbul

İSTANBUL / FATİH

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Panorama Incity

İSTANBUL / KAĞITHANE

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Haftanın Fırsat Projesi 3

İSTANBUL / KAĞITHANE

Kaçırılmayacak Fırsat...

Kaçırılmayacak Fırsat...