Gurbetçilere Ve Yabancılara KDV Müjdesi

Konut ve iş yeri KDV'lerine yönelik düzenlemeleri de içeren Torba Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.

Gurbetçilere Ve Yabancılara KDV Müjdesi
09.03.2017 - Perşembe

Konut ve iş yeri KDV'lerine yönelik düzenlemeleri de içeren Torba Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.

Ekonomiyi canlandırma adına 'Vergisini düzenli ödeyenlerin vergilerinde yüzde 5 indirim ve yabancılara konut satışında KDV istisnasını da içeren 'torba kanun' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Düzenleme bağlamında yabancılar ve en az 6 ay yurt dışında yaşayan gurbetçiler, bedelini yurtdışından getirecekleri dövizle ödemeleri şartıyla, ilk aldıkları iş yeri ve konutta vergi (KDV) ödemeyecek.

KURUMLAR DA FAYDALANABİLECEK

Düzenleme sadece yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ve yabancılarla da sınırlı değil. Torba kanunda yer alan düzenlemeye göre Türkiye'ye yerleşmeyen yabancı uyruklu kişiler ile iş merkezi Türkiye'de olmayan iş yeri ya da Türkiye'de kazanç elde etmeyen kurumlar da bu düzenlemeden faydalanabilecek.

DÜZENLEME İLK ALIMDA GEÇERLİ

Bu arada yabancılar ve gurbetçiler KDV ile ilgili düzenlemeden sadece ilk aldıkları iş yeri ve konutta faydalanabilecek. Kanundan yararlanarak alınan iş yerleri ya da konutların tekrar satışı ise ilk yıl içinde gerçekleştirilemeyecek. Konutların ya da iş yerlerinin bir yıl dolmadan elden çıkarılması halinde ise zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek.

Fırsat Projeleri