Gayrimenkulde Sertifika Dönemi

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sertifikası düzenlemesinin zamanla başka projeler için de genişletilebileceğini söyledi.

Gayrimenkulde Sertifika Dönemi
14.03.2017 - Salı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sertifikası düzenlemesinin zamanla başka projeler için de genişletilebileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sertifikasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılması planlanan düzenlemeye kira getirili projelerin de eklenebileceğini ve yatırımcı için bir riskin olmadığını belirten Canikli şunları söyledi: "Sermaye Piyasası Kurulu yetki verecek ve bu projelere girecek şirketlerin mali yapılarına bakacak. Sistem bankacılık sektöründeki riskleri de azaltacak."

İLAVE MODEL
Gayrimenkul sertifikası düzenlemesinin zamanla başka projeler için de genişletilebileceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, düzenlemenin değer kazanacak bütün projeler için geçerli olacağını belirtti. Teorik olarak köprülerinde düzenlemeye dahil edilebileceğini kaydeden Canikli, "Ancak ilave bazı detaylandırmalar ve modellemeler yapılması gerekiyor. Mesela mülkiyetin kamuya geçmemesi gerekiyor. Belki kira getirisi üzerine kurulu bir model de (gayrimenkul sertifikası düzenlemesine) ilave edilebilir" şeklinde konuştu.

Küçük yatırımcıların metrekare bazlı aldığı konutlar haczedilemediğini açıklayan Canikli, şöyle devam etti: "Sertifika satın alanların ödemeleri müteahhide hak ediş gibi aktarılıyor. İnsanlar isterlerse konutu ellerindeki sertifikalarla sonradan satın alabiliyor."

Projenin yatırımcı için risk içermediğini ifade eden Nurettin Canikli, "Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yetki verecek ve bu projelere girecek şirketlerin mali yapılarına bakacak. Sistem bankacılık sektöründeki riskleri de azaltacak." dedi.

Fırsat Projeleri