Gayrimenkul Sektörüne Uzakdoğu İlgisi Arttı

Körfez ülkelerinin yoğun ilgi gösterdiği gayrimenkul sektörüne şimdi de Uzakdoğulu yatırımcılar göz dikti.

Gayrimenkul Sektörüne Uzakdoğu İlgisi Arttı
21.07.2017 - Cuma

Körfez ülkelerinin yoğun ilgi gösterdiği gayrimenkul sektörüne şimdi de Uzakdoğulu yatırımcılar göz dikti. Çin ve Hindistan başta olmak üzere Uzakdoğulu yatırımcılar rotasını Türkiye’ye çevirdi.

Gayrimenkul sektöründe 25 yıllık deneyimi bulunan Cathay Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz, Asyalı yatırımcıların Türkiye’de emlak fırsatlarına yöneldiğini söyledi. Yılmaz, “Türkiye'deki gayrimenkul piyasası tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Son zamanda Körfez bölgesine çok odaklandık. Ancak Körfez'in alternatifi bir piyasa da oluşmaya başladı. Çin ve Hindistan başta olmak üzere diğer Asya-Pasifik ülkeleri Türkiye gayrimenkul sektörüyle görüşmeler yapıyor” dedi.

TÜRKİYE FIRSATLAR BARINDIRIYOR

Uzakdoğu pazarında yüksek sermaye piyasası olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Güvenlik sorunlarının da çözülmesiyle Asya-Pasifik bölgesi yakın gelecekte Körfez'in alternatifi olmaya başlar. Buradaki yatırımcılar Avrupa ve Avustralya gayrimenkul piyasalarında fiyatları ciddi seviyelere çıkardılar. Türkiye gayrimenkul piyasasını Uzakdoğulular yeni keşfediyor. Türkiye hem yükselişte olan bir ekonomi hem de fırsatlar barındırıyor” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE REKABETÇİ BİR PİYASA

Uzakdoğu ülkelerinden Çin'in yatırımcılarının Türkiye'de madenden enerjiye kadar pek çok yatırımı olduğunu aktaran Yılmaz, “Türkiye'de 20 bin civarında Çinli yaşıyor. İstanbul dışında farklı bölgelerde de var. Mesela; mermer ocakları işletiyorlar, satın almışlar. Enerji santralleri var. Avrupa'da gayrimenkul yatırımı yapan ve Türkiye piyasasıyla da yakından ilgilenen Çinli zenginler var. Çünkü Türkiye, kalite-fiyat bağlamında Avrupa'yla rekabet edecek güçte bir piyasa” dedi.

Fırsat Projeleri