"Gayrimenkul Sektörü Son Derece Dinamik"

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Her şeye rağmen gayrimenkul sektörü son derece dinamik.” Dedi. 

23.11.2017 - Perşembe

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sektörünün geleceğini projedefirsat.com’a değerlendirdi. İşte ayrıntılar…

"En Az 7,5 Milyon Konutu Dönüştürmeliyiz"

“Gayrimenkul sektörü Türkiye ekonomisi açısından lokomotif bir sektör” diyen Altan Elmas, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu anlamda geleceğe dair en ufak bir kaygımız yok, çünkü bunun temel dayanakları var. Her şeyden önce genç nüfusa sahibiz. Her sene 750 bin civarında evlilik var, 150 bine yakın da boşanma var. Biz her yıl toplam 900 bin kişiyi ev sahibi yapmak durumundayız. Bu bizim olmazsa olmaz gerçeğimiz. Bununla beraber depreme dayanıksız yapı stoğu bakanlığımızın açıkladığı rakamlarla 7,5 milyon konutu bulmuş vaziyette. Aslında bu rakam daha fazla ama en az 7,5 milyonunu dönüştürmeliyiz. Bu da 15 yılda dönüşse yılda 500 bin konutluk bir potansiyele tekabül ediyor ki bu çok büyük bir rakam. 500 bini yakalamak bile kolay değil. Son 5 yılda yakalanabilen rakam 100 bin civarında.”

"Gayrimenkul Sektörü Sağlam Bir Şekilde Devam Edecek"

Altan Elmas gayrimenkul sektörünün en az 20 yıl daha sağlam bir şekilde devam edeceğini vurgulayarak, “Hem yenileme ihtiyacı, deprem durumunun getirdiği bir zorunluluk hem de genç nüfusun getirdiği ihtiyaç gibi etmenleri üst üste koyduğumuz zaman gayrimenkul sektörünün dinamikleri çok sağlam. Dolayısıyla önümüzdeki 3 yıl, 5 yıl değil, en az 20 yıl daha gayrimenkul sektörü sağlam bir şekilde devam edecek. Konjonktürel, döviz kurunun dalgalanması, ekonomik ve genel yaklaşımlar gibi durumlar elbette konut sektörünün genel seyrini etkiliyor tabii ki. Bu gibi durumlarda tüketiciler bu gibi dönemlerde bekleme süreçlerine girebiliyorlar ama bu 1 ay, 3 ay, 6 aylık gibi süreçleri geçmiyor. En büyük dalgalanmalarda bile 6 ay sürmüyor. Bekleme sürecinin akabininde de çok büyük bir ivmeyle kayıplarını tamamlayarak yoluna artı bir ivme katarak devam ediyor,” şeklinde konuştu.

"Her Şeye Rağmen Sektör Son Derece Dinamik"

Konut sektörünün olumsuzluklara rağmen son derece dinamik bir şekilde yoluna devam ettiğini ifade eden Elmas, “Önümüzdeki süreçte gayrimenkul sektörünü etkileyebilecek olumsuz bir tablo gözükmüyor. Her şeye rağmen sektör son derece dinamik. Son derece güçlü oyuncuları ve yatırımcıları var. Bu anlamda gayrimenkul sektörünün emin adımlarla yoluna emin adımlarla devam edeceğini düşünüyorum. Tıpkı Türkiye ekonomisi ve Türk toplumu gibi.” Dedi.

Fırsat Projeleri