Ev Fiyatlarında Rekor Bu Bölgelerde

2017 Mayıs Konut Endeksi’ne göre İstanbul’da yer alan konutların metrekaresi 4 bin 444 liradan başlıyor. 

Ev Fiyatlarında Rekor Bu Bölgelerde
15.06.2017 - Perşembe

İstanbul’da satılık konutların fiyatları son 1 yıl içinde yüzde 14 oranında arttı. Hürriyet Emlak verileri kapsamında hazırlanan 2017 Mayıs Konut Endeksi’ne göre İstanbul’da yer alan konutların metrekaresi 4 bin 444 liradan başlıyor. 


Konut fiyatlarının en yüksek olduğu il olan İstanbul’da en yüksek konut fiyatları Gaziosmanpaşa ilçesinde yer alıyor. Son bir yılda metrekare fiyatı yüzde 35 oranında artan Gaziosmanpaşa’yı yüzde 24 oranında artış ile Bakırköy takip etti.


Rapora göre konut fiyat artışında il bazlı olarak en yüksek artış yüzde 20 ile Bursa oldu. Türkiye genelinde konutta ortalama geri dönüş süresi 13 yıl olarak açıklandı. 
2017 Mayıs Konut Endeksi’ne göre konutların aylık kiralarında yüzde 7 ile 21 oranında düşüş yaşandı. 

İstanbul’da Konut Fiyatları En Çok Bu İlçelerde Arttı


İl bazlı bakıldığında Hürriyet Emlak verilerine göre, İstanbul sınırında konut fiyatları en çok Gaziosmanpaşa’da arttı. Pek çok yeni projenin yükseldiği bölge, aynı zamanda İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri durumunda. Yüzde 35 oranla rekor bir artışın yaşandığı Gaziosmanpaşa bölgesinde kiralık evlerin fiyatlarında ise bir değişim olmadı.


Gaziosmanpaşa’yı konut fiyatları açısından takip eden diğer bölge ise yüzde 24 oranında artış ile Bakırköy oldu. İstanbul’da fiyatların en çok arttığı üçüncü ilçe yüzde 20 ile Beykoz oldu. Beykoz’un, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden sonra metrekare birim fiyatında hızlı bir artış yaşandı.
Türkiye’de son bir ayda fiyatların en çok düştüğü ilçeler ise yüzde 4,8 ile Eyüp, yüzde 4,5 ile Beşiktaş ve yüzde 4,3 ile Adalar oldu. 

Amortisman Süresi En Uzun İl İstanbul

Konut amortisman sürelerinde de en kısa süre Adalar olarak açıklanırken, ikinci sırada 15 yıl ile Esenyurt, üçüncü sırada 16 yıl ile Sancaktepe bulunuyor.  İstanbul’un konut amortisman süresi ise 18 yıl olarak hesaplanıyor.
 

Fırsat Projeleri