Ev Arayanların Yeni Adresi İnternet

Gayrimenkul almak isteyenlerin satın alma süreçlerini değerlendiren araştırma sonuçlarına göre Türk halkı, internetten ev alıyor.

Ev Arayanların Yeni Adresi İnternet
14.08.2017 - Pazartesi

Gayrimenkul almak isteyenlerin satın alma süreçlerini değerlendiren araştırma sonuçlarına göre Türk halkı, internetten ev alıyor.

Söz konusu araştırmaya göre Türk halkı, satın almanın çoğunu internetten gerçekleştirirken, alacağı evin de semtini ön planda tutuyor.

Açıklanan sonuçları değerlendiren ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, "İlk defa ev alanların yüzde 75'i 35 yaş altı kişilerden oluşuyor, satın alma süresi 12 haftaya yayılıyor ve en çok araştırma internetten yapılıyor" şeklinde konuştu.

Satın alma eğiliminde olan potansiyel müşterinin yüzde 50'sinden fazlasının hali hazırda taşınmazı aradıklarını aktaran Ufuk Şevki, "Alıcıların yüzde 33'ünün ilk defa ev aldığını, yüzde 66'sının ise ikinci ya da daha fazla sayıda mülk satın alma tecrübesinin bulunuyor. Ayrıca araştırmaya göre; ilk defa ev alanların yüzde 75'inin 35 yaş altı alıcılardan oluşuyor. Araştırmaya göre; alıcılar ortalama 12 hafta ev arıyorlar, satın alma işlemini gerçekleştirenlerin yüzde 40'ı internet, yüzde 33'ü danışman ve yüzde 5'i inşaat şirketi ve yüzde 1'i ise yazılı medya ilanı aracılığı ile evlerine sahip oluyorlar" ifadelerini kullandı.

EVLİ OLANLAR AĞIRLIKTA

Ufuk Şevki, gayrimenkul yatırımı yapacak kişilerin yüzde 66'sının evli olduğunu kaydederek, "Alıcıların yüzde 50'si ihtiyaçlarına cevap verecek gayrimenkulü bulup bulamayacakları konusunda, yüzde 25'inin ise kredi, tapu gibi yasal işlemlerden tedirgin olduğunu belirtiyor. Alıcıların internet üzerinde yaptıkları araştırmalarında en çok dikkat ettikleri noktalar arasında; yüzde 80 oranla fotoğraf ve gayrimenkul detay bilgileri ve yüzde 40 oranla komşu demografisi. Komşularının demografik yapısına büyük önem veren Türk halkının yüzde 66'sı bu kritere uygun semtlerden, yüzde 50'si ise işyerine ulaşılabilme uygunluğuna göre ev arıyor. Yüzde 30 oranında etki gösteren faktörlerden biri de bölgedeki okullar. Alıcıların toplu taşıma etkenine göre karar verme oranı ise yüzde 10 olarak belirtiliyor. Hızla yükselen gayrimenkul piyasası nedeniyle ev alacakların yüzde 95'lik bölümü sabit faizli ev kredilerine yönelirken, ev satın almak isteyenlerin yüzde 33'ü ev sahip olma arzusundan dolayı, yine yüzde 33'ü ise daha büyük bir eve sahip olmak istedikleri için satın alma davranışı gösteriyor" diye konuştu.

Fırsat Projeleri