Ev Alana 15 Bin TL Devlet Desteği

Evlenenlere ve ilk kez ev alacaklara destek veren devlet 15 bin lira yardım yapıyor…

Ev Alana 15 Bin TL Devlet Desteği
07.10.2017 - Cumartesi

Ev almaya karar veren vatandaşa verilen 15 bin liralık devlet desteği devam ediyor. 

Devlet, evlenen ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara desteğini sürdürüyor. İlk kez evlenecek olanların çeyiz hesabına devlet 5 bin lira, ev sahibi olmak isteyenin konut hesabına ise 15 bin lira katkı yapıyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre, devletin yaptığı yardım, çeyiz ve konut hesabı olmak üzere iki ayrı katkı şeklinde oluyor. En az 3 yıl birikim yapanlar, devlet katkısından yararlanabiliyor. Çeyiz hesabına devlet katkısı 5 bin TL, konut hesabına da 15 bin TL'yi aşamıyor. Eşler, bu haktan ayrı ayrı yararlanarak 40 bin lira hibe alabiliyor.

Aylık Ödemeler 250 TL’den Başlıyor

Vatandaşlar Konut hesabı açıp asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yaptığında vatandaşlara konut alım tarihindeki birikimin yüzde 20’si kadar devlet katkısı ödeniyor. Devlet katkısında üst limit ise15 bin lira. Bu hesap mevcut bankaların yurtiçi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Ödemeler aylık veya üç aylık olarak yapılıyor. Aylık ödemelere de alt sınır 250TL, üst sınır ise 2500 TL olarak belirtiliyor.

Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabiliyor ve bu tutar 30 bin liradan fazla olamıyor. 18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından konut hesabı açma hakkına sahip. 5 yılda 75 bin lira biriktiren vatandaş devletten 15 bin lira yardım alıyor. Katkının hesaplanmasında ise konut alım tarihindeki birikim esas alınıyor.

Çeyiz Hesabına Ayda 100 TL

Evlenecek olan vatandaşlar bankalarda mevduat hesabı veya ‘katılım fonu’ (faizsiz) hesabı açtırabiliyor. Çeyiz hesabı açılırken bankayla  bir sözleşme yapılıyor. Çeyiz hesabı sadece bir kişi adına ve TL olarak açılabiliyor. 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasileri tarafından da çeyiz hesabı açılabiliyor. Çeyiz hesabı açan vatandaşların her ay bankaya 100 ile 1000 lira arasında düzenli para yatırması şart.

Çeyiz katkısından yararlanabilmek için evlilik tarihinden en az 3 yıl önce hesaba düzenli ödeme yapılmış olması gerekiyor. Katılımcılar, hesabı açarken bir defaya mahsus 15 bin liraya kadar toplu para yatırmak mümkün. Ayrıca evliliğin 27 yaşını doldurmadan yapılması da şart. 

Yeni Şafak

Fırsat Projeleri