Dövizler Arttı Gurbetçiler Konut Yatırımına Döndü

Dolar ve euronun artışı gurbetçileri ve yabancı yatırımcıları ev almaya yöneltti. 

Dövizler Arttı Gurbetçiler Konut Yatırımına Döndü
25.11.2017 - Cumartesi

Dolar ve euronun artışı gurbetçileri ve yabancı yatırımcıları ev almaya yöneltti. 

Vatan gazetesinin haberine göre döviz artışının ardından gurbetçiler, memleketlerinde gayrimenkul yatırımı için emlak alımlarını hızlandırdı. Habere göre dolar ve eurodaki artış ile birlikte gurbetçiler ve yabancı yatırımcılar konut alımına başladı.

Realty-Tr Dünya Başkanı Fatih Elibol konuya ilişkin yaptığı açıklamada dövizde yaşanan artışların neticesinde ofislerine gelen ziyaretçi sayısında ciddi artış yaşandığını dile getirdi. Fatih Elibol, ağırlıklı olarak İngiltere, Avrupa ve Arap ülkelerinde yaşayan Türkler'in memleketlerine yatırım yapmak için böyle dönemlerde ön plana çıktıklarını kaydetti. 

SATIN ALMA YÜZDE 23 ORANINDA ARTTI

Son üç aya göre aylık yüzde 23 satın alma artışının olduğunun gözlendiğini aktaran Fatih Elibol, "Son 3 ay öncesiyle kıyasladığımızda, ofislerimizi ziyaret edenlerin oranında önemli bir artış söz konusu. Bu kişilerin çoğunluğunu Türkiye’de gayrimenkul almak isteyen gurbetçiler ya da yakınları oluşturuyor. Çağrı merkezimize Türkiye genelinde ayda ortalama 300 kişi başvuruyor ve satın alma kaydıyla aradığı özellikleri bildiriyor. Bu temasların sonucuna baktığımızda geçtiğimiz yıla göre aylık yüzde 23 satın alma artışı görülüyor" şeklinde konuştu. 

Fatih Elibol, dövizdeki artışın gurbetçilerin satın alma kriterlerini değiştirdiğini de kaydederek, "3 ay önce 300 bin liralık bir konut almak isteyen bir gurbetçi, aynı döviz bütçesiyle şimdi daha lüks bir konutu alıyor" ifadelerini kullandı.

Konut alma eğiliminde olan gurbetçilerin genelde akraba memleketlerini seçtiğini de vurgulayan Elibol, "İstanbul ve İzmir alımların arttığı illerin başında geliyor" diye konuştu.

ARAPLAR ORDU'YU TERCİH EDİYOR

Yabancı yatırımcıların tercihlerine ilişkin de Elibol, yabancıların İstanbul ve Karadeniz Bölgesi’ne ilgi gösterdiklerini aktardı. Elibol, sözlerini şöyle tamamladı: "Yabancı fonların alımlarında yüzde 15’lik artış var. Araplar’ın Karadeniz Bölgesi’ne olan ilgisi artarak sürüyor. Trabzon ile başlayan bu alakanın, son haftalarda Ordu’ya kaydığını net olarak gözlemliyoruz"

Fırsat Projeleri