Depremler Konut Fiyatlarını Nasıl Etkiliyor?

Son aylarda Ege Denizi'nde gerçekleşen depremler beklenenin aksine konut fiyatlarını artırdı. 

Depremler Konut Fiyatlarını Nasıl Etkiliyor?
11.08.2017 - Cuma

Son aylarda Ege Denizi'nde gerçekleşen depremler beklenenin aksine konut fiyatlarını artırdı. 

Son dönemde artan zemin hareketliliği emlak piyasalarını da doğrudan etkilerken, yaşanılan doğa olayının konut fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak konusu olmuştu. Konuya ilişkin açıklama yapan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, "Emlak fiyatlarına depremin etkisi genellikle oluyor. Deprem bölgelerinde deprem sonrasında emlak satışları duruyor. Bodrum'da da böyle bir şeyin olması bekleniyor. Depremin ardından Bodrum'da yaşamak istemeyen, o bölgeden ayrılmak isteyen daha güvenli yerlere gitmek isteyenler mülklerini satışa çıkarıyor. Çok satan olup alan olmayınca fiyatlar aşağı düşüyor. Talebin olmayışı arzın fiyatını düşürmüş oluyor" şeklinde konuştu.

ARTIŞLAR YÜZDE 10'A YAKLAŞTI

Mesut Güleroğlu, İzmir'in de deprem bölgesi olduğunu aktararak, "İzmir'de de Atatürk Mahallesi, Evka 2 ve civarı, Hatay, Yeşilyurt, Buca'nın bir kısmı deprem açısından daha güvenli yerler oldukları için tercih ediliyor. Bu nedenle de depremler sonrasında buradaki gayrimenkullerin fiyatları yüzde 5- yüzde 10 artıyor" ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKUL GÜVENLİ LİMAN

Gayrimenkulün yatırım açısından güvenli bir liman olduğunu ifade eden Güleroğlu, "Gayrimenkul her zaman kazandıran yatırımdır. Yastık altında altını bulunan gayrimenkule yönelsin. Şu anda yüksek olan mevduat faizlerinin düşüşe geçeceğini öngörüyoruz. Bu durağan giden dönemi yatırımcının iyi değerlendirmesini öneriyoruz" diye konuştu.

Fırsat Projeleri