Bu Mahalle 6 Yıldır “Dönüşmüyor”

Kentsel dönüşümün hızla devam ettiği Fikirtepe’de Merdivenköy Mahallesi sakinleri 6 yıldır evlerinin dönüşüme girmesini bekliyor.

Bu Mahalle 6 Yıldır “Dönüşmüyor”
20.11.2017 - Pazartesi

Fikirtepe’nin Merdivenköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ‘35 Nolu Proje Adası’nda yaşayanlar 6 yıldır evlerinin dönüşüme girmesini bekliyor

Milliyet Gazetesi’nden Burak Dursun’un haberine göre, kentsel dönüşümün büyük bir hızla devam ettiği Fikirtepe’de yer alan Merdivenköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ‘35 Nolu Proje Adası’na dönüşüm gelmiyor. Firmalar inşaata bir türlü başlamayınca bölgedeki yoğun çalışmadan kaçan vatandaşların evleri de mekansızların ve bağımlıların meskeni oldu. 84 konutun bulunduğu 35’inci ada sakinleri, bazı semt sakinlerinin kimse girmesin diye evlerini kendi imkanlarıyla yıktığını söylüyor.

“Burada Yaşayamıyoruz”

Bölgede hırsızlığın ve kavgaların artmasından şikâyet eden Köksal Hayır (53), “Evler boş ve kimsesiz kalınca mahalle dışından birçok kişi buraya gelmeye başladı. Kapılar, camlar kırılıp evlere girildi. O evler uyuşturucu bağımlılarının merkezi oldu. Boş evlerde yangın çıkartıyorlar. Burada artık yaşayamıyoruz” dedi.

Kiralar 200 Liraya Kadar Düştü

Bölgede kiraların 200 TL’ye kadar düştüğünü söyleyen Zeynel Çelik de (46), “Böyle olunca da hırlısı hırsızı, buraya geldi. Benim evime 3 defa hırsız girdi” diye konuştu.

“Yıkımlar Yüzünden Asbest Soluyoruz”

“Buradaki evler 40, 50 yıl önce inşaat edilmiş evler. Bu evlerin inşaatında kullanılan maddelerde de asbest var” diyen Çetin Eryılmaz, “Yıkımlar asbestli havayı solumamıza neden oluyor. 30 yıl sonra bu mahalleden birçok kişide akciğer kanseri ortaya çıkacak. Ayrıca toprak kaymasına engel olmak için güçlendirme çalışmaları da yapıyorlar ancak yeterli değil” sözleriyle şikâyet etti.   

Fırsat Projeleri