Bir Evim Olsun Metroya Yakın Olanından

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışına ilişkin verilerini açıkladı. Verilere göre konut aramalarında 'metroya yakın' detayı dikkat çekti. 

Bir Evim Olsun Metroya Yakın Olanından
03.08.2017 - Perşembe

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışına ilişkin verilerini açıkladı. Verilere göre konut aramalarında 'metroya yakın' detayı dikkat çekti. 

TÜİK verilerine göre Türkiye'nin en gözde şehirlerinden İzmir, konut aranan iller arasında ilk sırada yer aldı. Kiralık aramaların ön plana çıktığı verilerde dikkat çeken diğer bir detay de aynı ilin önceki aya göre satılık konut aramalarında da dikkat çeken bir artış gösterdi.

İSTANBUL İKİNCİ SIRADA

Konut aramalarında ikinci sırayı ise İstanbul alırken, Avrupa Yakası, Anadolu Yakası'nı geride bıraktı. Ulaşım akslarının gelişmesinin ardından arama detayları incelendiğinde ise 'metroya yakın' ön plana çıktı. Konut aramalarında 'metroya yakın'ın ardından havaalanına yakın, otopark ve acil gibi tekil aramaların yapıldığı da gözlendi. 

KONUT FİYATLARI 

Yine TÜİK verileri incelendiğinde konut fiyatlarının çok ciddi artış göstermediği gözlendi. Yeni evlerin fiyatları beklenin üzerinde artış gösterirken özellikle ikinci el evlerde geçtiğimiz yıllardaki gibi bir yılda %20 ve üzeri artış yaşanmadı. 

EV ALACAKLARA TAVSİYELER

Bu arada uzmanlar yeni ev alacaklara bir dizi önerilerde bulunuyor. Öncelikle yeni bir ev satın alacakların her yıl yüzde 20’i varan fiyat artışını hesaba katmaları gerektiğini aktaran uzmanlar, ev fiyatını artıracak değişkenlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiriyor. 

ÖNCE ESKİ SONRA ŞEHİR DIŞI EV ALIN

Uzmanlar, yeni konut alacakların gücü yetmemesi durumunda eski ev satın alarak birikimlerini değerlendirmeleri yönünde tavsiyede bulunuyor. Şehir merkezinde ya da bulunduğunuz şehrin genelinde ev fiyatları bütçenizi aşıyor olması halinde ise uzmanlar, başka şehirlerden konut almaya yönelebileceğinizi belirtiyor.
 

Fırsat Projeleri