Bakanlık Açıkladı: Her Daireye 1 Otopark

Her daireye 1 otopark zorunluğu getiriliyor. Konuyla ilgili yönetmelik için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalara başladı. 

Bakanlık Açıkladı: Her Daireye 1 Otopark
03.08.2017 - Perşembe

Her daireye 1 otopark zorunluğu getiriliyor. Konuyla ilgili yönetmelik için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalara başladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 3 daireye bir otopark yönetmeliğini radikal bir kararla 1 daireye 1 otopark olarak değiştirmek için düğmeye bastı. 

Türkiye genelinde hızla devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarının yanı sıra, yeni yönetmelik ve yasalarla konutlarda zorunluk haline getirilen otopark meselesi en fazla konuşulan konulardan biri oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı otopark yönetmeliğinde radikal değişikliklere gidileceğini ve yeni taslak üzerinde çalışıldığını duyururken, Bakan Mehmet Özhaseki, konuyla ilgili açıklama yaptı. Katıldığı bir televizyon programında Bakan Mehmet Özhaseki, otopark yasasında yapılacak değişikliğe ilişkin, 1993'ten bu yana kullanılan Otopark Yönetmeli hazırlanan yeni taslakla birlikte 1 Ocak 2018’de yürürlüğe alınacağını dile getirdi. 

Çevre bakanlığı otopark

PEKİ YENİ TASLAKTA NELER VAR?

Yeni taslakla birlikte öne çıkan konular ise şöyle: 

"- Artık her daire için otopark zorunluluğu getiriliyor.
- Otopark bedelini kimin hangi usullere göre alacağına ilişkin maddelerin yer aldığı bölüm kaldırıldı. Taslakta yalnızca “Parselinde veya yapıda otopark tesisi mümkün olmadığı takdirde yönetmeliğe uygun olarak otopark bedeli istenir” ibaresi yer aldı.
- Otopark yapılması mümkün olmayan durumlarda zorunlu otoparkın azami 250 metrekarelik yürüme mesafesinde olacak. Toplu konut inşaatlarında, kamu kurum  ve kuruluşları, sinema, tiyatro gibi yapılarda, hastanelerde ve otellerde otopark ihtiyacının parselinde veya bina bünyesinde karşılanacak.
- Her daireye en az bir araç için otopark zorunluluğu getirilirken, dükkan, mağaza, bankada 30 metrekareye, market, alışveriş merkezinde 20 metrekareye, otellere her 3 odaya, hastanelerde 75 metrekareye, ibadet yerlerinde 100 metrekareye en az bir araçlık otopark yeri ayrılması şartı yer alıyor. Otopark yeri ayrılmadıkça binalara yapı ruhsatı, bu otoparklar hazır hale getirilmedikçe de yapı kullanım izni verilemeyecek.
- Açık otopark, ada içi otopark, mekanik otopark, ortak otopark uygulaması, yeraltı otoparkı, Park Et-Devam Et Otoparkı gibi yeni ibareler bulunuyor.
- Otoparklarda her 50 park yerinden biri, elektrikli araçlara uygun olarak tasarlanacak.
- Açık otoparkların zemini su geçiren malzemeden olacak. 
- Yönetmelik taslağında, bisikletliler için de yeni düzenleme yer alıyor. Buna göre, bütün otopark türlerinde, otopark alanının yüzde 1’i kadar ilave bir alan, bisiklet ve motosiklet park yeri olarak ayrılacak. 
- Yaya alanları ve kaldırımları otopark olarak düzenlenemeyecek ve kullanılamayacak.
- Toplu taşıma istasyonu, durak ya da aktarma noktalarına en çok 500 metre mesafede tesis edilen 'Park et-Devam et' otopark alanları ayrılacak" 

Fırsat Projeleri