200 Sene Yıkılmayacak Binalar Yapacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki; “Türkiye'nin neredeyse yarısını yok edeceğiz ama yerine koyacaklarımız var ya 100-200 sene bir daha yıkılmayacak" dedi.

200 Sene Yıkılmayacak Binalar Yapacağız
20.09.2017 - Çarşamba

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'de kentsel dönüşüm çerçevesinde, 7,5 milyon bağımsız birimin yenilenmesi ve dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Kentsel dönüşüm çerçevesinde, 7,5 milyon bağımsız birimin yenilenmesi ve dönüşmesi gerektiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Şikâyetçi olduğumuz yapıları 5-10 sene içerisinde yıkarız Allah'ın izniyle. 15 senelik bir hedef belirledik. 15 senede yıkacağız bunları. Türkiye'nin neredeyse yarısını yok edeceğiz ama yerine koyacaklarımız var ya 100-200 sene bir daha yıkılmayacak" dedi.

7,5 Milyon Yapının Yenilenmesi ve Dönüşmesi Lazım

Özhaseki şehri sadece taştan, duvardan ibaret bir yapı silsilesi gibi görmenin büyük bir hata olacağını, kentin ruha sahip yaşayan organizma olduğunu dile getirerek; "Yeniden bir inşa faaliyetine girişmeliyiz diye düşünüyoruz. Bunun için de müthiş gayretlerimiz, çalışmalarımız var. En azından önümüzdeki bu deprem riskini bir fırsata dönüştürebiliriz. Büyük hazırlıklar yaptık, kanun taslaklarımız hazır, inşallah Meclise getireceğiz. Onlar çıktığı zaman çok hızlı bir şekilde yeniden inşa faaliyetine başlayacağız. Sağlıksız şehirlere sahibiz derken neyi kastederek söylüyorum bunu? Bugün 20 milyon civarında ülkemizde bağımsız birim olarak yapı stoğu var. 1999 sonrası yönetmeliklere göre yapılan o yapıların büyük bir çoğunluğunu sağlam kabul ediyoruz. Öncesinde yapılan yapı stoğunun miktarı 15 milyon civarında. Yani 30'lu, 40'lı, 50'li, 60'lı, 70'li, 80'li yıllarda yapılanları kastediyorum. Bunların da en az yarısı risk taşıyor. 7,5 milyon bağımsız birimin yenilenmesi ve dönüşmesi lazım." Dedi.

Kentsel Dönüşüm Yasası'nın 5 yıldır uygulandığını ve önümüzdeki günlerde değiştirecekleri yapı sayısının 1 milyon 100 bin civarında olduğunu belirten Özhaseki, bu sayının yeterli olmadığını vurgulayarak; "Hedefimizde şu var, eğer 7,5 milyon bağımsız birim riskli ise bizim bunu 15 yıl içerisinde baştan sona yenilememiz icap ediyor, yılda 500 bin bağımsız birimi. 200 bini İstanbul'dan, 300 bini Anadolu'dan. Yapabilir miyiz? Yaparız. Gücümüz yeter mi? Yeter. Aklımız, bilgimiz, birikimimiz, finans gücümüz yeterli, tüm formüllerimizi hazırladık. Bunu ancak bir fırsata da dönüştürmeliyiz." diye konuştu. 

Yapacağımız Evler 200 Sene Yıkılmayacak

Yeni bir dönemin başladığını belirten Özhaseki, şunları söyledi: "Şimdiki şikayetçi olduğumuz yapıları 5-10 sene içerisinde yıkarız Allah'ın izniyle. 15 senelik bir hedef belirledik. 15 senede yıkacağız bunları. Türkiye'nin neredeyse yarısını yok edeceğiz ama yerine koyacaklarımız var ya 100-200 sene bir daha yıkılmayacak. O zaman bizim sizlerden gelecek aydınlık fikirlere ihtiyacımız var. Düşündüğünüz mahalle konseptine ihtiyacımız var. Nasıl bir mahallede yaşamak istiyorsak öyle mahalleler oluşturmalıyız. Bu anlamda 111 grup yarışmaya katılmışlar tebrik ediyoruz, çok teşekkür ediyoruz." 

Fırsat Projeleri