Yapı Ruhsatı Nedir?

Kentsel dönüşüm projeleri hızla devam ederken yapı ruhsatı kavramı da son günlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Peki yapı ruhsatı nedir? Yapı ruhsatı nasıl alınır? Yapı ruhsatı için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Yapı Ruhsatı Nedir?
05.07.2018 - Perşembe

Kentsel dönüşüm projeleri hızla devam ederken yapı ruhsatı kavramı da son günlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Peki yapı ruhsatı nedir? Yapı ruhsatı nasıl alınır? Yapı ruhsatı için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

İnşaat çalışmalarının hızla devam ettiği ülkemizde kentsel dönüşüm projeleri de teker teker hayata geçiriliyor. İnşaat çalışmaları devam ederken birçok bölge de şantiye alanına dönüşüyor. Bu inşaatların yapılabilmesi için kanunen bazı izinlerin alınması gerekiyor. Bu izinlerin başında yapı ruhsatı geliyor. Yapı ruhsatı, bir inşaatın başlaması için gerekli izin belgesidir.

Yapı ruhsatı, belediyeler, valilikler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilir. Yasal olarak bina yapmak için yapı ruhsatının alınması gerekir. Ruhsat üzerinde; numarası, tarihi, binanın toplam inşaat alanı, bağımsız bölüm sayısı, yol altı kat sayısı, yol üstü kat sayısı, veriliş amacı gibi bilgiler yer alır. 

Yapı ruhsatı almayan binalar kaçak statüsünde değerlendirilir ve gerekli görüldüğünde belediye tarafından yıktırılabilir. Yapı ruhsatının geçerlilik süresi 5 yıldır. Yapı ruhsatı alındıktan sonra 2 yıl içinde yapıya başlanılmalı ve 5 yıl içerisinde de yapının tamamlanması gerekir. 

YAPI RUHSATI NASIL ALINIR?

Yapı ruhsatı ve yapı ruhsatı alma şartları 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 21. ve 22. maddesinde belirtildi. Bu hükümler doğrultusunda ilgili belediyeler inşaat yapacak arazi sahiplerine yapı ruhsatı düzenlerler. Yapı sahiplerinin veya vekillerinin, yapı ruhsatı almak için dilekçe ile ilgili belediyelere müracat etmesi gerekir.   

YAPI RUHSATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

- Dilekçe

- Tapu

- Mimari Projeler

- Ebatlı Kroki

- Elektrik ve tesisat projeleri

Müracat yapıldıktan Belediyeler veya valiliklerce ruhsat ve ekleri incelenir, eğer evraklarda eksiklik varsa, 15 gün içerisinde başvurulan kurum bu eksikleri ilgili kişilere yazılı bir şekilde bildirmelidir. Eğer evraklarda eksiklik bulunmuyorsa müracaat tarihinden itibaren en geç 20 gün içinde İnşaat Yapı Ruhsat İzni verilmesi gerekir.

Fırsat Projeleri

Queen Bomonti

İSTANBUL / ŞİŞLİ

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Nef Reserve Kandilli

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Ortayaka

İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Çekmeköy

İSTANBUL / ÇEKMEKÖY

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası