Yalova'da Turizmi Hareketlendirecek Proje

Yalova Belediye  Başkanı Vefa Salman, tarihi Kağıthane-i Yalakabad'ı günümüze uyarlayacak projeye imza atacaklarını söyledi.

Yalova'da Turizmi Hareketlendirecek Proje
10.08.2017 - Perşembe

Yalova Belediye  Başkanı Vefa Salman, tarihi Kağıthane-i Yalakabad'ı günümüze uyarlayacak projeye imza atacaklarını söyledi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, kongre turizmine dikkat çekerek, "Bu alanda meydana gelen ihtiyaçları karşılamak için imar planına yönelik düzenlemeler yaptık" dedi.

Kongre turizmi ile ilgili faaliyetlerde İstanbul’un bazı organizasyonlarda yeterli düzeyi karşılayamadığını dile getiren Vefa Salman, "Şampiyonlar liginde Milan-Liverpool maçında İstanbul’da oteller de yer kalmadığı için birçok İngiliz’in Yalova’nın Altınova ilçesinde bulunan otellerde kaldığını gördüm. Bu noktada Yalova’nın buna ihtiyaç duyduğunu fark ettim. Kente 12 ay sıcak para girişini sağlamak adına hem de mevcut duyulan ihtiyaçlar noktasında kongre turizmine yönelik çalışmalar yapmaya başladık. Özellikle İstanbul’a yakın olunması bu ihtiyaçların ortaya çıkması ile doğru orantılı" şeklinde konuştu.

Salman mevcut süreçte yapılan çalışmaların otel sektöründen, hediyelik eşya sektörüne kadar birçok alanda etkisini göstereceğini kaydederek, "Düzenlemelerin artması, yatırımcıların gelmesi ile doğru orantılı. Markalaşmış otellerin kente gelmesi adına 4 k at olan imarı 6’ya çıkardık" diye konuştu.

ALMANLAR SONRA RUSLAR

Ülke turizminde yoğunluk olarak Almanlar ardından da Rusların, Yalova'da ise Ortadoğu'dan gelen turistlerin çoğunlukta olduğunun altını çizen Salman, kentin tanıtımı için her yıl İzmir Travel Turkey, İstanbul EMITT ve Ankara Travel Expo turizm fuarlarına katıldıklarını kaydetti. 

Salman, Yalova’nın birçok yönden cazibe merkezi olduğunu ve yabancıların konut alımlarında ilk 5 il arasında yer aldıklarını belirterek, "Ortadoğu’dan gelen birçok kişi artık kente yerleşmeye başladı. Hatta kendi kültürlerine uygun inşalar yapabilmek adına ticari ortaklıklar yaptıklarını da söyleyebiliriz" diye konuştu. 

3 MİLYONLUK PROJE

Başkan Salman, ilk resmi devlet kağıthanesinin 1745’te Yalova’nın Elmalık Köyü’nde açıldığını da anımsatarak, "Kağıthane-i Yalakabad yani o dönemin kağıt fabrikasının aynısını günümüze uyarlamaya yönelik bir proje tasarladım. Toplam 6 dönüm araziye yapılması planlanan projenin maliyeti yaklaşık 3 milyon lira. Aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek değirmenli üretim sisteminin yer alacağı Kâğıthane doğal kağıt üretiminin yapılacağı eğitim merkezi olarak planlanıyor. Türkiye’de ilk olan İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’ni yılda ortalama 50 bin kişi ziyaret etmekte. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte kentimizde günübirlik turizmin daha da hareketlenmesi ve ziyaretçi sayısının en az iki katına çıkması hedeflenmektedir. Şu anda projenin hayata geçmesi ile ilgili süreçler devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri