Türkiye, İnşaat Yatırımları İle Yüzde 5.1 Büyüdü

Türkiye, yılın ilk yarısında inşaat yatırımlarındaki artışla yüzde 5.1 oranında büyürken, finansal kiralama pazarı ise yılın ilk yarısında yüzde 18 arttı.

Türkiye, İnşaat Yatırımları İle Yüzde 5.1 Büyüdü
14.09.2017 - Perşembe

İnşaat yatırımlarındaki artışla Türkiye, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 oranında büyüdü, finansal kiralama pazarı ise yüzde 18 yükseldi.

TÜİK’in açıkladığı Türkiye’nin büyüme rakamlarına göre, yılın ikinci çeyreğinden inşaat yatırımlarında yaşanan yüzde 25’lik artışla Türkiye yüzde 5.1 büyüme kaydetti. Türkiye’nin yılın ikinci çeyreğinde inşaat yatırımlarındaki finansal kiralama pazarı ise yüzde 18 büyüdü.

Konut Sektörü 2. Sırada

Hürriyet'in haberine göre, yılın ilk yarısında finansal kiralama pazarı geçen seneye oranla işlem hacminde yüzde 18 büyüdü ve büyüme finansal kiralamaya da yansıdı. Özellikle yol, metro, tünel gibi altyapı projeleri sayesinde iş ve inşaat makineleri leasingi 2.7 milyar TL’lik işlem hacmi ile bu yılın ilk yarısında yüzde 26 büyüdü. İş ve inşaat makineleri, toplam leasing pazarından da yüzde 26.2 pay aldı. Finansal kiralama işlemlerinde ikinci sırayı ise 2.6 milyar TL’lik işlem hacmi ve yüzde 25’lik pazar payı ile gayrimenkul leasing oluşturuyor.

Gayrimenkulün Payı Yüzde 25

Yılın ilk yarısı itibariyle sektörün 2,9 milyar dolarlık bir iş hacmi gerçekleştirdiğini söyleyen Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, iş ve inşaat makinelerinin yüzde 26’lık pazar payı ile sektörün büyümesine öncülük ettiğini belirterek, “İş ve inşaat makinelerini, yüzde 25 ile gayrimenkul ve yüzde 16 ile diğer makine ve ekipmanlar ürün grubu izledi. Beklentiler son çeyrekte özellikle gayrimenkul-sat ve geri kiralamada düşüş olacağını gösteriyor. Bunun yanında inşaat, tekstil, enerji, otomotiv, demir-çelik gibi üretime ve ihracata yönelik sektörlerde talep artışı öngörüyoruz. Bu paralelde son çeyrek işlem hacmi beklentimiz 6-6,5 milyar dolar bandında.” Dedi.

Fırsat Projeleri