Türkiye İmsad Raporu, “Desteklerin Kesilmesi Sektörü Olumsuz Etkileyebilir!”

İMSAD, ‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda, sektörel desteklere devam edilmesinin önemi vurgulandı.

Türkiye İmsad Raporu, “Desteklerin Kesilmesi Sektörü Olumsuz Etkileyebilir!”
05.09.2017 - Salı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri yakından ilgilendiren aylık sektör raporunu açıkladı. İMSAD, ‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda, sektörel desteklere devam edilmesinin önemi vurgulandı.

Türkiye İMSAD, ‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda, 2016 yılında başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi desteklerin Eylül ayında sona ereceği dikkat çekildi. Söz konusu desteklerin sekteye uğraması halinde  sektörü olumsuz etkileyebileceği vurgulandı.

Sektörel açıdan desteklerin sürmesi yönünde talep ve beklentilerin olduğu ifade edilen raporda, desteklerin büyümede belirleyici olacağı vurgulandı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan raporda, İnşaat ve konut sektörünün en çok desteklenen sektörlerin başında geldiğine de işaret edildi.

Destekler, Eylül 2017’de Sona Eriyor!

Raporda şöyle denildi: “Konut kredilerinde düşük kredi faizleri de giderek azaldı. Bu nedenle Hükümetin desteklerinin sürmesi sektördeki iş aktivitesi açısından önemli ölçüde belirleyici olacaktır. Bu çerçevede KDV ve harçlardaki indirimlerin sürmesi, ilave olarak ofisler ve perakende binaları gibi ticari alanlarda uygulanan KDV oranının da yüzde 8’e indirilmesi ve inşaatlardaki arsalar üzerinde yer alan yüzde 18 KDV’nin de yüzde 1’e indirilmesi gibi sektör talepleri bulunuyor. Hükümetin, desteklerin sürmesi ve yeni desteklerle ile ilgili kararını Eylül ayı içinde açıklaması bekleniyor.”

Raporda  ayrıca şu sayısal verilerin altı çizildi: “Yapı ruhsatı verilen binaların 2017 yılı Ocak-Haziran ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü 123,8 milyon metrekare olurken, bunun 69,9 milyon metrekaresi konut, 26,9 milyon metrekaresi konut dışı ve 26,9 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti. Yapı kullanma izin belgesi verilen binaların 2017 yılı Ocak-Haziran ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü 76,1 milyon metrekare iken; bunun 44,1 milyon metrekaresi konut, 16,8 milyon metrekaresi konut dışı ve 15,1 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.”

Sektörel Destek Rakamlara Yaradı!

Yeni konut satışlarındaki bölgesel gelişmelere değinilen raporda,  “Bu çerçevede yüksek yeni (ilk el) konut satışı gerçekleştirilen 15 il içinde İstanbul’daki satış artışındaki durağanlaşma dikkat çekicidir. Ankara ve İzmir’deki artışlar İstanbul’daki artışın üzerindedir. İlk 7 ayda yeni konut satışı en çok artan ilk 3 il sırası ile Bursa, Kocaeli ve Adana oldu. İlk el konut satışları yılın ilk 7 ayında sadece Antalya ve Kayseri’de gerilemiştir” denildi.

Öte yandan, inşaat sektörünün kullandığı yurtiçi kredilerin haziran ayı sonu itibarıyla 6 aylık yüzde 14,2, yıllık yüzde 18,5 arttığı bilgisi de raporda paylaşıldı. Öte yandan, yurtdışından kredi kullanımında ise, inşaat sektörünün kredilerinde ilk 6 ayda yüzde 10,3 artış, gayrimenkul sektörünün kredilerinde yine ilk 6 ayda yüzde 9,3 azalma yaşanmış olduğu kaydedildi.

Fırsat Projeleri