TOKİ'den Dar Gelirlilere Müjde!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ), dar gelirli ailelere 235 TL taksitle ev satıyor.

TOKİ'den Dar Gelirlilere Müjde!
30.09.2017 - Cumartesi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ), dar gelirli ailelere 235 TL taksitle ev satıyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Mehmet Ergün Turan, TOKİ çalışmaları ile ilgili basına açıklama yaptı. Dar gelirli ailelerin Anadolu'dan 235 TL taksitle ev alabildiğini söyleyen Turan TOKİ'nin İstanbul'dan kazandığı parayla Anadolu'da dar gelirliye konut yaptığını açıkladı. 

Basına karşı sitemlerini dile getiren Turan "İstanbul’daki 1800 konut 100 birim haber oluyor. Anadolu’da onun 30 katı konut yapıyoruz 5 birim konuşulmuyor. TOKİ’nin sitesinde hali hazırda satışta olan, örneğin Zonguldak’ta, Şanlıurfa’da, Viranşehir’de 400 lira taksitle ev alabileceğiniz bir fırsat var. Nasıl alınabileceği vs her şey hazır. Emekliysen örneğin yaşam sıkıntısı çekiyorsan 10 bin lira peşinatın varsa hemen taşınıp 400 lira taksitle satın alacağın bir hayat var. 3+1 600-800 lira taksitle daireler var" dedi.

'BİZ KONUT DEĞIL, ŞEHİR İNŞA EDİYORUZ'

İstanbul ile Anodolu'nun farklılığana dikkat çeken Turan sözlerine şöyle devam etti: "Yaptığımız konutlar artık gerçekten oturabilecek konutlar. Vatandaş şunu bilsin. Biz konut değil, şehir inşa ediyoruz. İstanbul’da çok konut yapmıyoruz. Ucuz da değil bu şehirde sattıklarımız. Orta gelir grubuna yönelik 3 bin 600 lira metrekaresi. Bekleyen 40 bin müracaat var. Böyle bir talebe yetişmek mümkün değil. İstanbul’un rezerv konut ihtiyacı var. Bağcılar’da kilometrekarede 45 bin kişi yaşıyor. Böyle bir tablo ‘şehirada’ devletlerde var. Bu insani değil. Bizim bu alanları rahatlatmamız lazım. Yakın bölgelere taşımak gerekiyor. Örneğin Kayaşehir’i inşa ettik. Dağ başıydı. Tam oturulacak duruma geldi. Hasılat paylaşımı modelleriyle bölgenin metrekaresi 4 bin -5 bin lira oldu. Doldu taştı. 45 bin nüfuslu bir yeri yıkıp imar artışıyla 70 bin nüfus yapmak doğru bir strateji değil. 6 bin araç fazla girecek. Esenyurt örneğindeki gibi. İstanbul’un iki tarafı deniz, bir tarafı kuzey ormanları, diğer tarafı tarım alanı ve su havzaları. Hiç birine yanaşamazsın. Neresi kaldı E-5 ve TEM aksı.. O da bitti. Biz sorunu Anadolu’da çözdük."
 

Fırsat Projeleri