Tapu Harcı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İşte konut alıp satarken karşımıza çıkan tapu harcı nedir? Nasıl hesaplanır? Sorusunun yanıtı…

Tapu Harcı Nedir? Nasıl Hesaplanır?
28.06.2017 - Çarşamba

Tapu harcı, taşınmaz alıp satarken karşımıza çıkan önemli konulardan biri. Devlet tarafından verilen hizmetin bedeli olarak yine devlete ödenen tutara harç adı veriliyor. Harç bedeli emlak ve gayrimenkul kapsamında kamu kuruluşlarında yapılan işlemlerde de alınmakta. Peki, tapu harcı nedir? Nasıl hesaplanır? Şimdi tapu harcı nedir? sorusunu yanıtlayalım…


Tapu Harcı Nedir?


Tapu harcı emlak ve gayrimenkul alış ve satışlarında işlem sırasında vatandaştan tahsil eden hizmet tutarıdır. Kısacası kamu kuruluşlarında gayrimenkul alım-satımı sırasında ödenen hizmet bedelidir. Tapu harcı yatırılmadığı takdirde tapu işlemleri gerçekleştirilemiyor.  Devletin önemli gelir kaynaklarından birini oluşturan tapu harcı ödemeleri belli bir orana göre yapılmaktadır. Her yıl değişen oranlarla gerçekleştirilen tapu harcı ödemeleri önceki yıllarda 1000’de 33 iken son yıllarda değişime gidilerek 1000’de 20’lere kadar düştü. Peki, evini satmak isteyen herkesi yakından ilgilendiren bir soru daha. Tapu harcı nasıl hesaplanır? 


Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?


Tapu harcının gayrimenkullerin devri sırasında ödenen tutar olduğunu belirtmiştik. Tapu harcı hesaplaması 1000’de 20 olarak gerçekleştiriliyor. Tapu harcı emlak vergisinden az olmamak koşulu ile beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden çıkarılarak hesaplanır. Yani harçların emlak vergisinden az olmamak koşulu ile devrin gerçekleştirileceği bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor.


Peki, tapu harcı nasıl hesaplanır? Örnek vererek açıklayalım: 200 bin liralık gerçek bedel üzerinden satılan bir gayrimenkul için alıcı olarak 4 bin TL, satıcı olarak da 4 bin TL olmak üzere 8 bin liralık toplam harç ödemesi gerçekleştiriliyor.
 

Fırsat Projeleri