Sektör Temsilcileri 12. Gayrimenkul Fuarı'nı Değerlendirdi

Konut sektörünün temsilcileri, Türk ve Arap yatırımcıları bir araya getiren 12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi ile ilgili değerlendirmelerini projedefirsat.com mikrofonuna aktardılar...

Sektör Temsilcileri 12. Gayrimenkul Fuarı'nı Değerlendirdi
28.04.2018 - Cumartesi

Türk ve Arap yatırımcıları bir araya getiren 12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi Hilton Convention Center'da kapılarını açtı. Türk gayrimenkul sektörünün temsilcileri fuarla ilgili değerlendirmelerini projedefirsat.com mikrofonuna aktardı.  İşte o değerlendirmeler...

Konut alıcıları, konut üreticileri ve yatırımcıyı buluşturan 12. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi kapılarını ziyaretçilere açtı.Türk Gayrimenkul sektöründen markalı konut projeleriyle dikkat çeken birçok firma fuarda yer alırken Körfez ülkelerinden;  Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Ürdün, Suudi Arabistan, Dubai, Azerbaycan, Fas, Mısır, İran ve Irak’tan gelen yatırımcılar da projelere büyük ilgi gösterdi.

"Körfez Yatırımı Ciddi Hız Kazanmış Durumda"

İstanbul İnşaat Gayrimenkul Satış Direktörü Azize Şahin, şu an Körfez yatırımcıların Türkiye'ye yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayarak şöyle konuştu: "Türkiye’deki inşaat sektörü Araplar tarafından çok tercih ediliyor. Şu anda Araplar Türkiye’ye yatırımda ciddi hız kazanmış durumda. 2016 verilerine bakarsanız yaklaşık 22 bin 500 civarında sadece yabancı satışı gerçekleşmiş. 2016’dan sonra bir önceki yılla kıyaslama yaptığımızda yüzde 85’lik bir artış var. Arap yatırımcılar, özellikle garantili projeleri, sağlam firmaları tercih ediyorlar. Büyük banyolar, fazla lavabolar, kalabalık aile oldukları için. Manzara, güneş, deniz ve yeşilliğe önem veriyorlar. 3. bölge olarak adlandırılan, Beylikdüzü, Başakşehir, Bahçeşehir gibi bölgeler ve 3. Havalimanı’nın yapılacağı Arnavutköy civarındaki yerlerde, yeni yapılan projelerin hepsinde firmalar genelde yurtdışı ile çalışan firmalarla görüşüp mutlaka bilgi alıyorlar. Arap yatırımcılar Türkler gibi değiller. Yatırım için 1+1’i tercih ediyorlar, ya da yaşamak amacıyla kalabalık aile oldukları için büyük ölçekli, büyük metrekareli yerleri tercih ediyorlar. Marmara Depremi sonrası eski konutların yenilenmesi, daha sağlam yapıların inşa edilmesi için getirilen kurallardan sonra inşaat sektörü bir kere yeniliklere çok açık oldu. Akıllı ev sistemlerine geçildi. Daha büyük siteler, insanların evinden çıkmadan her şeye sahip olabileceği konseptler oluşturuldu ve bu da sektöre kolaylık sağladı."

"Yabancı Yatırımcılara Satışları Arttırmamız Lazım"

Avrupa Konutları Satış Pazarlama Direktörü Varol Tezmen ise şöyle konuştu: "Her geçen gün Arap Yarımada’sından Türkiye’ye yönelik konut alımlarında her sene artışlar gözlemliyoruz. Bu sene de aynı şey oldu. Mart ayının rakamları açıklandı. Aşağı yukarı yüzde 17 ile yüzde 20 arasında satışlarımızda artış var. Daha doğrusu yabancıya satışlarda artış var ama bunun dağılımına baktığımızda Irak, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkeleri oluşturuyor. Rus vatandaşlar da var ama Türkiye’deki yabancı satışlarında ağırlık Ortadoğu ülkelerinde. Bu tip fuarlarda gerek İstanbul, gerekse yurtdışı fuarlarında  boy göstermek oldukça önemli. Zaten özellikle Arap Yarımada’sındaki yatırımcılar Türkiye pazarını gayet iyi biliyorlar ama bunu daha iyi bir şekilde tanıtmanın yollarını aramalıyız. Yabancı acentalarla olan ilişkilerin daha sıkı yürümesi lazım ki biz yabancı yatırımcılara satışlarımızı arttıralım."

"Sektörde Yabancı Yatırımcılara Her Zaman İhtiyaç Var"

Yabancı yatırımcı ilgisinden memnun olduklarını dile getiren İstova Projesi Satış Pazarlama Koordinatörü Yeliz Toprak,konut sektöründe yabancı yatırımcıya her zaman ihtiyaç olduğunu söyleyerek şunları belirtti: "Sektörün durgunluğuna rağmen aldığımız talepler oldukça güzel. Satışımızı da gerçekleştirdik. Bu ilgi bizi şaşırttı açıkçası. Ağırlıklı olarak 1+1 ve 2+1 dairelere talep gösteriyorlar. Alım yöntemi konusunda genelde yüzde 20-30 peşin, geri kalan 24 ay, proje teslimine kadar 36 aya kadar da vade yapıyoruz biz. Yabancı yatırımcılar tarafından genelde oturum amaçlı talep almıştık şimdiye kadar. Bugün talepler yatırım amaçlıydı. Sektörde her zaman ihtiyaç var yabancı yatırımcılara. Bunun önünü açmak lazım. Bizim için de sevindirici bir durum. Açıkçası beklentimizin de üzerinde bir taleple karşılaştık. Daha ilk günümüz. Yarından da umutluyuz."

Fırsat Projeleri

Queen Bomonti

İSTANBUL / ŞİŞLİ

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Nef Reserve Kandilli

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Ortayaka

İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Çekmeköy

İSTANBUL / ÇEKMEKÖY

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası