Prefabrik Ev Fiyatları

Son yıllarda oldukça sık tercih edilen prefabrik evler maliyet açısından kullanıcısına büyük avantajlar sağlamaktadır. Peki prefabrik evlerin fiyatı ne kadar? İşte en çok merak edilen prefabrik ev fiyatları...

Prefabrik Ev Fiyatları
13.10.2017 - Cuma

Son yıllarda oldukça sık tercih edilen prefabrik evler maliyet açısından kullanıcısına büyük avantajlar sağlamaktadır. Peki prefabrik evlerin fiyatı ne kadar? İşte en çok merak edilen prefabrik ev fiyatları...

Prefabrik evler hem ekonomik olması hem de kısa sürede tamamlanması sebebiyle son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Özellikle köylerde, yazlık bölgelerde ve bağ evlerinde kullanılmaktadır. 

Prefabrik ev alırken; duvar kalınlığı ve çatı dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında bulunur. Kalın duvarlı prefabrik evler ısı yalıtımı ve ses yalıtımı konusunda büyük avantaj sağlayacağı için kaliteli olarak nitelendirilir. İnce duvarlı prefabrik evlere göre maliyeti biraz daha yüksek olsa da kullanım açısından daha çok avantaj sağlar. 

Prefabrik ev kullananların en çok şikayet ettiği konulardan biri çatıdır. Özellikle kış aylarında eriyen kar suları çatıya zarar vermektedir. Prefabrik ev alacağınız zaman, prefabrik üreticilerinden bu konu hakkında detaylı bilgi almanızda fayda var. Çatıda kullanılan malzemeler prefabrik evin dayanıklığı açısından önem teşkil ediyor. 

YAPI RUHSATI ALINMALI

Prefabrik evleri almak maddi açıdan kolay olsa da birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Gerekli mercilerden gerekli izinler alınmalı. Belediye veya İl Özel İdaresi'nde bulunan imar birimine başvuruda bulunarak yapı ruhsatına sahip olmak mümkün. Yapı ruhsatına sahip olmak için başvuruyu yapı sahipleri veya noter onaylı vekiller yapmalıdır. Yapı ruhsatına başvurmak için bazı şartlar gereklidir. Bunlar;  

- Ruhsat başvuru dilekçesi

- Tapu 

- İmar durumu (Belediyeden alınacak)

- Aplikasyon belgesi (Kadastro Müdürlüğü'nden alınacak)

- Mimari proje (Oda onaylı)

- Mimarlar Odası'ndan sicil belgesi 

- Betonerme statik proje (Oda onaylı)

- İnşaat Mühendisi Oda sicil belgesi

- Elektrik tesisatı projesi (Oda onaylı)
 
- Elektrik Mühendisi Oda sicil belgesi

- Sıhhi tesisat projesi (oda onaylı)

- Makine Mühendisi Oda sicil belgesi

- Zemin etüd raporu
 
- Harita uygulama sorumlusu ve evrakları

15 BİN TL'DEN BAŞLAYAN FİYATLAR

Prefabrik evler tek katlı, dubleks ve tripleks olmak üzere üçe ayrılır. Tek katlı prefabrik evler maliyet açısından dubleks ve tripleks evlere göre daha uygundur. 15 bin TL'den başlayan fiyatlar 120 bin TL'ye kadar çıkmaktadır. Oda sayılarına göre değişen fiyatlar şehirden şehire de farklılık göstermektedir. Dubleks prefabrik ev fiyatları 45 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. 80 metrekareden başlayan dubleks prefabrik ev fiyatları kalitesine ve üretici firmaya göre değişiklik gösterir. Dubleks evler kadar yoğun olmasa da talebe bağlı olarak tripleks prefabrik evler de mevcuttur. 130 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulan tripleks prefabrik ev fiyatları 200 bin TL'ye kadar çıkmaktadır. Montaj süreleri diğer evlere göre iki gün daha uzun sürebilir.

Tüm prefabrik evler hazır beton üzerine ve hazır malzemelerin birbirine monte edilmesiyle kurulur. Dolayısıyla prefabrik evlerin kurulumunda etrafa yayılacak inşaat tozu ve pisliği olmaz.

Fırsat Projeleri