Özhaseki'den Tapu Müjdesi

Bakan Mehmet Özhaseki, Başbakan Yıldırım'ın tapu konusunda flaş açıklamalar yapacağını duyurdu.

Özhaseki'den Tapu Müjdesi
12.09.2017 - Salı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, inşaat projelerini takip ettiğini belirterek, "İnşaat sektörü için referans olan kurum biziz" dedi.

Dubai'de gerçekleştirilen Cityscape Global 2017'de basınla bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Çok hızlı inşaatlar yapılır, ama iyi günler geldiğinde de onu çok karlı bir şekilde satarlar. O yüzden gayrimenkul sektörü bu işten etkileniyor gibi gözükse de dışarıda inşaatlar devam eder.  Ben burada bugün ülkemizi temsil eden, gururumuz olan arkadaşlara bir merhaba demek ve moral vermek amacıyla geldim. Projeleri takip ettim, arkadaşlarla sohbet ettim. İnşaat sektörü için referans olan kurum biziz. Haliyle inşaat sektörünün canlanması açısından elimizden gelen gayreti de gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de ekonomik açıdan, gayri safi yurt içi hasılatının yüzde 7'sini inşaat sektörü oluşturduğunu dile getiren Bakan Özhaseki, "Özellikle yapılan iş neticesinde 350-400 sektör de buradan etkileniyor. Direkt olarak inşaat sektörüne hizmet eden kurum durumundalar. Sektördeki payı yüzde 7'lik gibi gözükse de  istihdam payı yüzde 6.9 gibi resmi rakamlara dökülse de, konut sahipliği,  yapı malzemeleri , bu işin ticaret ve lojistik kısmını dahil ettiğimizde yüzde 20'yi etkileyen bir sektörle karşı karşıyayız. Tarımdan sonra en çok istihdam sağlayan sektör, inşaat sektörüdür. Ayrıca şunu iftiharla söylüyoruz; yurt dışında iş yapan onlarca firmamız var. Değişik dergilerde yapılan çalışmalarda ilk 250 firma arasında 40 ila 50 firmanın Türk firması olduğunu görüyoruz.  Şu ana kadar yapılan yurt dışı işlerde 350 milyar dolara yaklaşan taahhüt işimiz var. Aslında 1972 yılında ilk Libya'da iş almışız. 109 milyon dolarlık bir iş. 2002'lere kadar geldiğimizde karşımıza 40-45 milyar dolarlık bir iş hacmi çıkıyor. Ama 2002'den sonraki gelişmelerde müthiş bir hızla günümüzde 330 milyar doları aşan bir taahhüt işi yapıyoruz. Firmalarımız yurt dışında gittikleri her yerde güvenilen ve iyi iş yapan firmalar olarak bilindiği için tercih ediliyor. Bu da bizim için gurur vesilesi oluyor.  Taşınmaz ediniminde eskiden karşılıklılık esası vardı. Bu kaldırıldıktan sonra şuan Türkiye, 183 ülkeye gayrimenkul satan bir ülke durumuna geldi. Tapu kadastrosu olarak yurt dışında ilk şubesini açan ilk ülke de biziz. Berlin'de açtık. Bunun devamı da gelecek inşallah. Mütekabiliyet sonrasında yabancı uyruklu olarak Türkiye'den gayrimenkul alan kişi sayısı 160 bin civarında. Bunlar 77 bin 750 taşınmazı satın aldılar. Bir çok ülke gayrimenkul satabilmek için adeta çırpınıyor. Bu ekonomiye can veren bir olay. Bütün ülkeler bunun için yarışıyorlar. 160 bin kişi içerisinde Körfez ülkeleri uyruklu gelen vatandaş sayısı da 32 bin 300. 16 bin civarı taşınmaz elde etmişler. İkinci sırada Irak var. Kuveyt, Suudi Arabistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri şeklinde sıralanıyor.  Nelerden taşınmaz elde etmişler diye sorarsanız, birinci sırada İstanbul, ikinci sırada Yalova, üçüncü sırada Bursa var. Antalya, Sakarya ve Trabzon da bu şehirleri takip ediyor. Daha çok yeşillik ve suyun olduğu bölgeler ilgi görüyor. Sakarya'da da Sapanca Gölü ve çevresi Körfez ülkesi vatandaşlarının hoşuna gidiyor. Sokağa çıktığında yabancılık hissetmiyor. Lokantaya gittiğinde helal ürün yiyebiliyor. Ezan sesi duyduğunda camiye gidebiliyor. O yüzden artık Türkiye'ye doğru bir ilgi var" ifadelerini kullandı.

BAKAN ÖZHASEKİ'DEN TAPU MÜJDESİ

Tapu'ya ilişkin bir açıklama da yapan Bakan Mehmet Özhaseki, yakında Başbakan Binali Yıldırım'ın tapuyla ilgili flaş bir açıklama yapacağını belirterek, "Tapuda artık insanların kapıda yığılmaları önleniyor. Günlerce müracaatlar, dosya hazırlama, dosyaların emlakçılar vasıtasıyla verilmesi,  çirkin ilişkileri engelleyecek bir gelişme oldu. Sayın Başbakanımız bunu yakında açıklayacak" şeklinde konuştu.

Özhaseki, imar yönetmeliğine ilişkin de "İmar yönetmeliklerinin her şehre has olması doğru bir uygulamaydı. Emsal dışı kullanılan alanlarla ilgili verdiğimiz karar da çok doğruydu. Çünkü bunlar çok istismar edilen konular. Ama sektör temsilcilerinin bazı itirazlarını da haklı gördük. Kendi içimizde bir değerlendirme yaptık. 13 Eylül'de bakanlık ile sektör temsilcileri bir araya geliyor. İtiraz ettikleri noktaları değerlendireceğiz. Doğru olanı alıp, yeniden işleyip yeniden 1 Ekim'de yürürlüğe girecek. Bizim en çok dikkat ettiğimiz nokta, İstanbul'un imar yönetmeliğiyle Siirt'in ayrı olsun. Mersin ile Kars'ın ayrı olsun. Biz değişmez kurallar yazdık. Kendi belediyelerine de değişebilecek kuralları ilettik. İkincisi, emsal dışı kullanılan alanları çok kötü kullanıyorlardı. Kış bahçesi ve mescitleri ortak kullanım alanları içerisinde gösteren müteahhitler var. Bu çirkinlikleri önlemek için sektör temsilcilerinin bir kısmıyla bir araya gelerek, imar dışı alan olarak ne kadar size yeter diye sorduk. Birçoğu yüzde 25 dedi. Biz yüzde 30 yaptık o oranı. Yani giriş holü, asansör kovası, yangın merdivenlerinin olduğu boşluklar imardan sayılmasın istiyoruz. Bundan tavizimiz yok" diye konuştu.

Fırsat Projeleri