Özbekistan'dan Türk Yatırımcılara Büyük Jest

Özbekistan devleti, ülkede yatırım yapacak olan Türk vatandaşlarına ücretsiz bina ve arazi verecek.

Özbekistan'dan Türk Yatırımcılara Büyük Jest
01.10.2017 - Pazar

Türkiye ile yeni İpek Yolu rotasının merkezinde bulunan Özbekistan arasında ticaretin geliştirilmesi için yeni bir dönem başlıyor.

Ekonomide açılım politikasını devreye koyan Özbekistan, Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor.

Bu fırsatı değerlendirmek isteyen İstanbul Ticaret Odası (İTO), Avrasya’nın yeni ilgi odağı Özbekistan’a ziyaret gerçekleştirdi. İnşaattan enerjiye, tekstilden mobilyaya birçok sektörden 80’i aşkın iş adamıyla Taşkent’e gelen İTO, hem sektörel ikili iş görüşmeleri yaptı hem de Özbek-Türk İş Forumu ile yatırım fırsatlarını masaya yatırdı.Forumun açılışında konuşan Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov, Türkiye’nin Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu vurgulayarak, “Halklarımız ortak dini ve kültürel değerleri taşımaktadır. Halklarımız arasındaki iş birliğinin gelişmesini istiyoruz ve Türkiye’yi uzun vadeli stratejik ortak olarak görüyoruz” dedi.

Kuçkarov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmelerin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için büyük bir adım atıldığını ifade etti.

Özbekistan’ın yakın dönemde gerçekleştirdiği ekonomik reformlardan bahseden Kuçkarov, yabancı yatırımlarla ilgili engellerin kaldırıldığını, tüm sektörlerde liberalleşme adımları gerçekleştirilmekte olduğunu kaydetti.

Bedavaya bina ve arazi 

Öncelikli olarak tarım, tekstil, eczacılık, elektrik, kimya, turizm, deri ve ayakkabı sektörlerinde iş birliklerinin yapılabileceğine işaret eden Kuçkarov, “Cumhurbaşkanımız bize öyle bir talimat verdi ki Türkiye ile aramızdaki yatırım ve ticaretin geliştirilmesini öncelikli hedef olarak ortaya koydular. En sık görüştüğüm büyükelçi, Türkiye Büyükelçisi sayın Ahmet Şen.Ağustos sonunda sayın Çağlar’la İstanbul’da görüştük. Birbirimize ısındık, birbirimizi çok iyi anladık.” şeklinde konuştu.

İş dünyası için önceliğin karşılıklı güven olduğunu belirten Koçkarov, “Devlet büyüklerimiz karşılıklı olarak görüşüyorlar ve iki lider arasında üst düzey siyasi yakınlık ve irade bulunmakta, bu iş dünyası için çok önemli bir etken.” İfadelerini kullandı.

“Bu foruma çok ümitle bakıyoruz, umutlarımız büyük” diyen Kuçkarov, Türk iş adamlarının Özbekistan’da doğru partnerleri bulacaklarına inandıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Türk yatırımcıların önünde engel olmaması için kendilerine talimat verdiğini kaydeden Kuçkarov, “Yeterki yatırım yapın, ücretsiz bina, arazi tahsis edebiliriz. Gümrük ve vergi imtiyazları ve onun dışında başka imtiyazlar da verebiliriz.” dedi. 

Fırsat Projeleri