Naci Ağbal'dan Emlak Vergisi Müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, emlak vergisine ilişkin düzenlemeler yapılabileceğini söyledi.

Naci Ağbal'dan Emlak Vergisi Müjdesi
15.09.2017 - Cuma

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konut sahibi olan ya da olacaklara müjdeyi verdi. Bakan Ağbal, ağır vergiler söz konusuysa düzenleme yapılabilceğini söyledi.

KDV'den emlak vergisi itirazlarına, faiz oranlarından büyüme rakamlarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yılsonuna kadar vergilerle ilgili bir düzenleme yapma planları bulunmadığını söyledi. 

Naci Ağbal, son dönemde emlak vergilerinde meydana gelen artışlara açıklık getirdi. Mevcut mevzuata göre emlak vergisi değerlerinin tamamen belediyelerde oluşturulan komisyonlar tarafından belirlendiğini belirten Ağbal, bu değerlere vatandaşın mahkemelerde itiraz edebildiğini anımsatarak, "Kamuoyuna intikal eden çeşitli şikâyetler var. Özellikle belirli bölgelerde emlak vergisi değerinin 1-2 kat arttığı şeklinde şikâyetler geliyor. Biz de bunları dikkatle inceliyoruz. Özellikle çok ciddi anlamda emlak fiyatlarının arttığı, çok değer kazandığı bölgeler var. Ekonomik realitelerle uygun olmayan, vatandaşın gerçekten katlanamayacağı ve değer artışını haklı göstermeyecek durumlara ilişkin olarak alınması gereken bir tedbir var mı, Maliye Bakanlığı olarak çalışıyoruz. Teknik çalışmasını yaptıktan sonra bunu hükümetimize sunarız. Eğer konuyla ilgili vatandaşımızın olağanüstü bir yükle karşılaşmasına neden olan bir gelişme varsa, bunu kontrol altına alacak bir düzenlemeyi yaparız. 4 yılda bir yapılan bu değerlendirmenin ekonomik gerçeklerle uygun olması lazım. Yoksa sadece çok vergi toplamak için olağanüstü fiyat artışlarını ekonomik gerçeklerden bağımsız yaparsanız o zaman hükümet buna sessiz kalmaz, gereğini yapar" ifadelerini kullandı.

KDV İNDİRİMİ BEKLEMEYİN

Ağbal, KDV reformuna ilişkin çalışmalara yönelik de "KDV ile ilgili yaptığımız çalışmada bir oran indirimi asla söz konusu değil" dedi. Ağbal, birçok ülkenin KDV uyguladığına işaret eden Ağbal, Türkiye'deki genel oranın yüzde 18 olduğunu belirterek, ekonominin yılın üçüncü çeyreğinde, ilk iki çeyrekten çok daha güçlü bir şekilde büyüyeceğini vurgulayarak, yüzde 4.4'lük büyüme oranının yukarı revize edileceğini söyledi.

Fırsat Projeleri