Mehmet Özhaseki: Yabancıya Satışlar Ülkemiz İçin Can Suyu! 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Cityscape Global’i ikinci gününde ziyaret etti. Özhaseki önemli açıklamalarda bulundu.

Mehmet Özhaseki: Yabancıya Satışlar Ülkemiz İçin Can Suyu! 
13.09.2017 - Çarşamba

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Cityscape Global’i ikinci gününde ziyaret etti. Özhaseki önemli açıklamalarda bulundu.

“Birçok ülke gayrimenkul satmak için çırpınıyor. Adeta yarışıyorlar. Biz de bu konuda gayret içindeyiz” şeklinde konuşan Mehmet Özhaseki, , yabancıya satışın ekonomiye tehdit değil can suyu olduğunu belirtti.

“Tehlike Oluşturacak Bir Durum Yok”

Türkiye’den taşınmaz satın alabilen ülke sayısının 183’e çıktığını ifade eden Bakan Özhaseki, sözlerini şöyle sürdü: “Gayrimenkul alan yabancı uyruklu kişi sayısı 160 bin civarı oldu ve toplam 77 bin 150 taşınmaz satıldı. Zaman zaman toprağımızı satıyoruz diye yorumlar yapılıyor. Ancak bizim yabancıya satış oranımız yüzde 1 bile değil. Dolayısıyla ortada tehlike oluşturacak bir durum yok hatta ekonomiye can suyu oluyor. Diğer taraftan birçok ülke gayrimenkul satmak için çırpınıyor. Adeta yarışıyorlar. Biz de bu konuda gayret içindeyiz” diye konuştu. 

İlk Sırada Irak Vatandaşları Var

Türkiye’den 2012 sonrası konut alan 160 bin kişinin 32 bin 300’ünün Körfez ülkelerinden olduğunu ve ilk sırada Irak vatandaşlarının yer aldığını belirten Mehmet Özhaseki yabancılar tarafından en çok talep gören şehirleri İstanbul, Yalova, Bursa, Antalya ve Sakarya olarak sıraladı.

Bakan Özhaseki, “Özellikle yeşilin ve suyun olduğu yerler ilgi görüyor. Bu arada konut alana vatandaşlık verilmesi sonrası vatandaşlığa müracat edenlerin sayısında da önemli artış var. Artık Türkiye’ye ilgi var, biz de bunu teşvik ediyoruz” diye konuştu.

‘Kentsel dönüşüm’ Kavramı Kaldırılıyor.

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu tekrar hatırlatan büyük bir hazırlık içerisinde olduklarını söyledi. Özhaseki, “Bu konuda hazırlanan yasa taslağını Bakanlar Kurulu’na sunduk. Önümüzdeki günlerde yasalaşacak” dedi. Yeni yasa taslağı hakkında bilgi veren Özhaseki, uzun süredir ‘kentsel dönüşüm’ adıyla anılan dönüşüm kavramının kötü bir intiba yarattığını ve artık ‘rantsal dönüşüm’ olarak anıldığını dile getirerek, “Bunun için artık bu tanımlamayı rafa kaldırıyoruz. Yeni yasayı da ‘Depreme Hazırlık Yasası’ olarak tanımlıyoruz” diye konuştu.

Fırsat Projeleri