Malezya, Türk Şirketlerini Yatırıma Davet Etti

Malezya, Türk şirketlerine, Malezya ve Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bölgesinde yatırım yapma çağrısında bulundu.

Malezya, Türk Şirketlerini Yatırıma Davet Etti
30.09.2017 - Cumartesi

Malezya, Türk şirketlerine, Malezya ve Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bölgesinde yatırım yapma çağrısında bulundu.

Malezya Uluslararası Sanayi ve Ticaret Bakanı Dato Sri Mustapa Mohamed, ikili görüşmelerde bulunmak için Türkiye'ye geldi. Burada yaptığı açıklamalarda Türkiye ile Malezya arasındaki ticaret hacmine değinerek "2017'nin ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artarak 1 milyar 620 milyon dolara yükseldi" dedi.

İki ülke arasında 2015'te imzalanan serbest ticaret anlaşması sonucu yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturduklarını hatırlatan Mohamed, 2020 yılında bu rakamı 5 milyar dolar seviyesine çıkaracaklarını bildirdi.

VERGİLER KALDIRILDI

Mohamed, "Potansiyel sektörlerdeki iş birliğini artırmak istiyoruz. Eğitim, turizm, sağlık, gıda, enerji ve savunma sanayisi başta olmak üzere daha bir çok alanda iş birliğini geliştirmeyi düşünüyoruz." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Malezya'nın en büyük 24. ticaret ortağı olduğunu belirten Mohamed, Malezyalı şirketlerin Türkiye'ye 2 milyar 630 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirtti. 

Türkiye ile Malezya arasında ticareti yapılan ürünlerin yüzde 70'inde vergilerin kaldırıldığını ifade eden Mohamed, "Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen Malezyalı şirketlere, Türkiye'nin Avrupa ve Ortadoğu'ya açılan kapı olarak jeopolitik konumundan bahsediyoruz. Bunun somut örneği olarak da 3 milyar dolara yakın bir ticaret hacmi ortaya koyduk. Şimdi Türk şirketlerini Malezya'yı ve ASEAN bölgesini keşfetmeye davet ediyoruz. Türkiye'yi ve Türk şirketlerini de Malezya'ya yatırım yapmaya çağırıyoruz." şeklinde konuştu. 

Fırsat Projeleri