Küçük Armutlu Mahallesi İçin İmar Planı Hazırlandı

İstanbul Boğazı’nın en güzel noktalarından birisi olan ve 4 bin civarında gecekondunun bulunduğu Küçük Armutlu Mahallesi'nde kentsel dönüşümün başlaması için

Küçük Armutlu Mahallesi İçin İmar Planı Hazırlandı
14.09.2017 - Perşembe

İstanbul Boğazı’nın en güzel noktalarından birisi olan ve 4 bin civarında gecekondunun bulunduğu Küçük Armutlu Mahallesi'nde kentsel dönüşümün başlaması için yeni imar planı hazırlandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planı Etiler'in hemen yanında Fatih Sultan Mehmet Mahallesi ve Baltalimanı Mahallelerinin bulunduğu Küçük Armutlu'yu kapsıyor. Kentsel dönüşümün önünü açacak olan imar planı itiraz olmadığı takdirde 25 Eylül sonrasında yürürlüğe girecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Hazine’ye ait arazilerin bulunduğu Armutlu Mahallesi için hazırlanan planlar geri görünüm ve etkilenme bölgesi olarak ikiye ayrıldı. Her iki bölüm için farklı imar uygulaması planlandı. Buna göre geri görünümde bulunan yerlere “siluet kararlarına uyması kaydıyla” en çok 4 kat ve 12,5 metre yükseklik verildi. Daha geride kalan bölgede ise en çok 5 kat, 15,5 metre yüksekliğinde binaların yapılması için plan hazırlandı.

BÖLGE NERELERİ KAPSIYOR

Yeni planlamada mahallenin büyük bir kısmı rezidans, alışveriş merkezi ve konut gibi yapıların yapılabileceği anlamına gelen ‘ticaret-konut alanı’ olarak belirtildi. Mahallenin kadastral planlaması baştan aşağıya değişti, yollar yeniden çizildi. Mahalleyi doğu-batı aksında kesen 34 metre genişliğinde ana yol açıldı, mahalleyi dik kesen 30’ar metre genişliğinde yollar açıldı. Öte yandan bodrum katlar emsale dahil edilmezken, 2 katı geçmeyecek şekilde sınırlandı.

Küçük Armutlu riskli alan bölgesi olarak bilinen yer, Avrupa-Anadolu geçişinde Fatih Sultan Mehmet köprüsü yolunun sol tarafında kalan alanı kapsıyor. Alanın sınırları, güneyde TEM, kuzeyde Kanlı Kavak Yolu ALt Mevkii, doğuda Baltalimanı Hisarüstü Yolu, batıda ise Dere sokak tarafından çiziliyor.

PLANA KİMLER İTİRAZ EDECEK?

Muhtar Ali Haydar Aslan halkı bilgilendirmek için komisyonlar kurduklarını, planları mahalledeki diğer muhtarlar, cami ve cemevi dernekleri, avukat ve mimarlarla değerlendirdiklerini söyleyerek, “Bu projenin halka bir şey kazandırmadığını gördük. Gördük ki bu proje halkın yararına değil. Halkı buradan boşaltma amaçlı bir proje” dedi.

Fırsat Projeleri