Konutun Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanır?

Konut almaya karar verdiğinizde karşınıza farklı fiyatlar çıkar. Peki bir konutun gerçek değeri nasıl hesaplanır? İşte detaylar...

Konutun Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanır?
10.08.2017 - Perşembe

Konut almaya karar verdiğinizde karşınıza farklı fiyatlar çıkar. Peki bir konutun gerçek değeri nasıl hesaplanır? İşte detaylar...

Satın almaya karar verdiğiniz konutun fiyatının gerçek değer mi yoksa ederinden fazla mı olduğunu öğrenmek için üç yöntem bulunmaktadır. "Aylık kira bedeline göre hesaplama", "aynı konumdaki evlerle kıyaslama" ve "eksper raporu" yöntemleriyle konutun gerçek değerini hesaplayabilirsiniz. 

AYLIK KİRA BEDELİNE GÖRE HESAPLAMA

Bir konutun gerçek değeri hesaplanırken kira çarpanı ile hesaplama mümkündür. Bir gayrimenkulün kendini kaç ayda amorti ettiği gösteren çarpanı kira çarpanı olarak adlandırabiliriz. Yani satın alınacak konutun kira gelirleriyle kendini kaç ayda finanse edeceğidir. Peki kira çarpanı hesaplaması nasıl yapılır? Satın alınan gayrimenkulün fiyatının brüt aylık kira bedeline bölünmesiyle kira çarpanı elde edilir.

Bir örnekle açıklacayacak olursak;

Satın alınacak konutun değeri:600 bin TL

Kira getirisi: 1500 TL

Kira çarpanı: 600.000/1.500 = 400

Amorti süresi ise; 400.000/12: 33 yıl 3 ay

AYNI KONUMDAKİ EVLERLE KIYASLAMA

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi konutun gerçek değerini bulmak için diğer yöntem evin aynı konumdaki diğer evlerle kıyaslanmasıdır. Sonucun doğru alınabilmesi için kıyasladığınız evlerin aynı zamanda benzer özelliklerinin de olması gerekiyor. Konum, mahalle,kat ve cephe konutun değerini etkileyen özelliklerdir. 

EKSPER RAPORU

Konutun gerçek değerini belirlemede üçüncü yöntem eksper raporudur. Konut alırken kredi kullanılacaksa banka bir eksper tayin eder ve konut için değerleme raporu hazırlanır. Raporda belirlenen değer konutun gerçek ederi olarak kabul edilir.

Fırsat Projeleri