Konut Kampanyasında Son 2 Hafta

Konut alımını desteklemek için konut geliştiricilerden gelen büyük indirimden yararlanmak için son iki hafta kaldı.

Konut Kampanyasında Son 2 Hafta
04.06.2018 - Pazartesi

Hükümetin konut alıcısını ve piyasayı harekete geçirmek için attığı adımlara, gayrimenkul firmalarının verdiği ‘yüzde 20 indirim, yüzde 5 peşinat’ desteğinde son iki hafta kaldı.

15 Mayıs’ta başlayan ve 15 Haziran’da sona erecek kampanya, firmaların uzatma talebi olursa Haziran sonunu görebilir gibi. Ancak şu anda bir uzatma kararı olmadığını belirten sektörün çatı örgütleri, konut alıcısının uygun ödeme koşulları sağlanan kampanyadan 15 Haziran’a kadar yararlanmasını öneriyor.

80 firma oldu

Mayıs ayı başında konut ve ticari alanlarda yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e, yüzde 2 olan tapu harcı ise yüzde 1.5’a indirilmişti. Ardından Başbakan Binali Yıldırım, sektörü canlandırmak için kamu bankaları öncülüğünde konutta banka kredi faizlerini düşürecek bir kampanya başlatılacağını açıklamıştı. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar; 500 bin liraya kadar olan, 120 aya kadar vadeli kredilerde faizi 0.98’e çekmişti.

Hükümetin teşvikleri ardından konut geliştiriciler de GYODER, İNDER ve KONUTDER çatı örgütleri öncülüğünde hayata geçirdikleri kampanya ile 15 Haziran’a kadar konut alanlara yüzde 20 indirim yapacaklarını açıklamıştı. Kredili alımlarda da geçerli indirimin yanı sıra, konut alıcısına yüzde 5 peşinat imkanı sunulmuştu.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, kampanyanın başta markalı konut olmak üzere ikinci el konuta da hareket getirdiğini belirterek, “Kampanya büyük bir etki alanına ulaştı, 41 firmayla başladık. Firma sayısı irili ufaklı olmak üzere 80’e çıktı” dedi. Elmas, kampanyanın piyasa koşullarında vatandaşa önemli bir fırsat sunduğuna dikkat çekerken, firmaların ise önemli bir yük taşıdığını dile getirdi. Elmas, “Uzattıkça bu yükü taşıyamaz hale gelebiliriz. Tek başımıza alabileceğimiz bir karar değil. Firmaların uzatma beklentisi oluşursa değerlendirilebilir. Ancak şu anda uzatma kararı yok. Bu nedenle vatandaşa, oluşan bu uygun koşullardan yararlanmalarını öneriyoruz. Seçim öncesi olması, döviz kuru, not kuruluşlarının ‘negatif algı yönetimi’, vatandaşı düşündürüyor olabilir. Piyasa koşullarında 0.98 faiz, yüzde 20 indirim, yüzde 5 peşinat ve hükümetin destekleri çok kıymetli” dedi.

Fırsat Projeleri

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Uplife Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Gayrimenkulde Son Dakika

Gayrimenkulde Son Dakika

Yücelpark

İSTANBUL / KARTAL

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Nevbahar Üsküdar

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Nef Ortayaka

İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA

Nef'ten Şehir Merkezinde Yeni Proje

Nef'ten Şehir Merkezinde Yeni Proje