Konkordato Nedir?

İflas anlaşması olarak da bilinen konkordato nedir, konkordato şartları, konkordato hukuku son zamanlarda merak edilen konular arasına girmiştir.

Konkordato Nedir?
07.08.2018 - Salı

İflas etmiş şirketlerin ya da kurumların borçlarını ödeyebilmeleri için alacaklılarıyla yaptığı anlaşmayı ifade eden konkordato müessesesi borçlarını ödemede zorlanan şirket ve kooperatiflerin, bir kısım borçlarından kurtularak borçlarını ödeyebilir duruma getirmelerine yarayan bir uygulamadır. 

Konkordato uygulamasında alacaklı ve borçluların konkordato müessesesi kapsamında borç ve alacakları yeniden yapılandırma işlemine tabidir. 2004 sayılı İ.İ.K.’nun 285-309. maddelerince düzenlenen Konkordato, finansal yapısı önemli ölçüde bozulan iyi niyetli ve dürüst borçlu işletmeleri ve kooperatifleri korunmayı amaçlayan bir sistem olarak bilinmektedir. 

İflas ertelemeye alternatif olarak da ifade edilen konkordato, borçlu olan kişinin ticari anlamda zor duruma düşmesinden dolayı alacaklılar ile borcun ödemesinin bir düzene konarak bu düzenin mahkeme tarafından onaylandığı bir anlaşma olup, ilgili ticaret mahkemesinin tasdiki ile geçerli hale gelmektedir. 

Konkordato Şartları 

Konkordato şartları ise iflas ertelemeye ya da diğer bir deyişle konkordatoya bağlı olmayan veya kabul etmeyen alacaklıları da bağlayan bir anlaşma olması sebebiyle alacaklı kişiler ve miktarları üzerinden çoğunluğun sağlanması şartı olmalıdır. Şöyle ki konkordatonun uygulanabilmesi için borçlunun alacaklılarının en az yarısının bunu kabul etmesi ve bu alacaklıların tüm alacakların en az üçte ikisine tekabül etmesi şarttır. 

Diğer bir şarta göre de anlaşma gereğince borçlu, alacaklı tarafla borcunun en az üçte ikisi üzerinden ve borcun yüzde 50'sini kapatarak kalanını da ödeme planına bağlar. Borçlu, borçlarının en az yarısını ödemeyi kabul etmelidir. 

Konkordato Süreci

Konkordato süreci söz konusu borçlunun teklifinin gerekli şartları taşıdığı oluşursa borçluya 60 günlük bir süre verilmektedir.

Konkordato Sonuçları

Konkordato uygulaması borçlu ile alacaklı arasında sağlanan ertelemenin yanı sıra bir takım sonuçları da beraberinde getirir. Bu bağlamda konkordato süresince borçluya icra takibi yapılamaz yani takip yasağı getirilir. Borçlunun tasarruf yetkisi devam eder fakat bu yetki komiserin denetiminde gerçekleşir. Bir diğer taraftan kamu alacakları, konkordato şartlarına tabi olmayıp tam olarak ödenmektedir. 

Konkordato rehinli alacaklara ilişkin de rehinli alacakların miktarını, vadesini ve takibini etkilemediği gibi rehinle güvence altına alınan faizlere de etki etmez. Bu arada rehinli alacakları, konkordato süreci içinde borçlu aleyhine takip yasağının istisnası olmaktadır.

Fırsat Projeleri

Queen Bomonti

İSTANBUL / ŞİŞLİ

45 Yıldır İnşa Ettiğimiz Güven ve Mutlulukla Kalplerde 1'iz.

45 Yıldır İnşa Ettiğimiz Güven ve Mutlulukla Kalplerde 1'iz.

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

İstanbul'da Böyle Fiyat Yok!

İstanbul'da Böyle Fiyat Yok!

Mavera Villa

İSTANBUL / BEYLİKDÜZÜ

Mavera Villa'da %20 İndirim Fırsatı

Mavera Villa'da %20 İndirim Fırsatı

Yücelpark

İSTANBUL / KARTAL

Teknik Yapı'da Kefilsiz Bankasız Ev Sahibi Olmak Çok Kolay

Teknik Yapı'da Kefilsiz Bankasız Ev Sahibi Olmak Çok Kolay

Başakkent Gölet

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Başakkent Gölet'te Sadece Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Başakkent Gölet'te Sadece Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Seyirtepe Konakları

BURSA / MUDANYA

Seyirtepe Konakları'nda Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Seyirtepe Konakları'nda Projede Fırsat'a Özel Kampanya