Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Kira sözleşmesi nasıl doldurulur? Sorusunu kira sözleşmesini sayfalara ayırarak adım adım yanıtlıyoruz...

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?
19.06.2017 - Pazartesi

Kiralama işlemlerinde doldurulan kira sözleşmesi, kiracı ile mülk sahibi arasındaki alışverişi resmileştirmekte ve taraflar arasındaki ilişkiyi belirlemektedir. Böyle önemli bir konuda kira sözleşmesinin doğru bir şekilde doldurulması oldukça hassas bir konudur. Bu durumda kira sözleşmesi nasıl doldurulur sorusu? Akla gelmektedir. 


Şimdi kira sözleşmesi nasıl doldurulur? Sorusunu kira sözleşmesini sayfalara ayırarak adım adım yanıtlayalım: 


Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur? 


Kira Sözleşmesi 1. Sayfa


Adres Bilgisi: Sözleşmenizi doldururken önce evin adresi ile ilgili bilgiler (daire numarası, mahallesi, sokağı vb.) net bir şekilde yazılmalıdır.
Kiralanan Şeyin Cinsi: Sözleşmenin bu kısmında kiralanan mülkün iş yeri mi, konut mu, depo mu olduğu gibi özelliği belirtilecektir.
Tarafların Kimlik ve Adres Bilgileri: Kiralayanın ve mülk sahibinin kimlik ile adres bilgileri buraya net bir şekilde yazılmalıdır. Ayrıca her iki tarafında TC kimlik numarasının yazılması daha iyi olacaktır.
Kira Bedeli: Bu kısma kira bedeli 1 aylık ve 1 yıllık olarak net bir şekilde yazılmalıdır. Kira bedelini kira sözleşmesine yazarken; hem rakamla hem de yazıyla belirtilmesi daha güvenli olacaktır. 
Kira Müddeti ve Başlangıç Tarihi: Bu bölüme kiralama işleminin ne zaman başladığı ve kiralama süresi belirtilmelidir. Sözleşmeler genel olarak 1 yıl süresince yapılmaktadır. Bu kısma sürenin yazıyla ve rakamla ayrı ayrı yazılması daha faydalıdır.
Teslim Edilen Demirbaşlar: Kiralama işlemi ile birlikte kiralayana ev içerisinde teslim edilen tüm eşyalar (kombi, şofben vb.) bu kısma yazılmalıdır.

Kira Sözleşmesi 2. Sayfa

Kira sözleşmesinin bu kısmında sözleşmenin hukuki prosedürleri yazmaktadır. Bu kısmın altına taraflar kendi el yazıları ile “okudum ve anladım” yazıp yine kendi el yazıları ile ad ve soyadlarını ve de tarihi yazıp imza atmaları gerekmektedir.

Kira Sözleşmesi 3. Sayfa


Kira sözleşmesinin bu kısmında sözleşmenin hususi şartları yer almaktadır. Bu kısımda kiranın hangi gün ödeneceği, depozito miktarı ve verilip verilmediği bilgisi, kira zam oranı ve sözleşmenin geçerlilik süresi gibi unsurlar net bir şekilde yazılmalıdır. 
 

Fırsat Projeleri